Jen za prvních čtrnáct únorových dnů zrušilo živnost téměř 25 000 podnikatelů. Počet ukončených živností od začátku letošního roku přesáhl 40 500, což je polovina počtu za celý rok 2022. Důvodem rychlého úbytku živnostníků je podle analytické společnosti Dun & Bradstreet především povinné zavedení datových schránek a s tím spojené povinnosti.
Počet zrušených živností je dlouhodobě pohyboval pod hranicí 5 tisíc za měsíc. „V říjnu loňského roku jsme poprvé pozorovali výraznější skokový nárůst podnikatelů – fyzických osob, kteří zrušili své živnosti. Jednalo se o 8434 OSVČ, což meziročně představovalo nárůst o 136 procent. V listopadu jich skončilo meziročně o 195 procent, v prosinci o 187 procent,“ upozornila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
V prvních měsících letošního roku opět počty zrušených živností lámou historické rekordy. V lednu podnikání ukončilo 15 888 fyzických osob, což je o 245 procent víc než ve stejném období roku 2022. Jen za prvních čtrnáct dnů v únoru skončilo 24 630 podnikatelů, tedy šestkrát víc než za celý únor 2022.
„Ačkoliv stávající počty rušených živností jsou na historicky nejvyšších úrovních, jedná se spíše o reakci na datové schránky než hromadné ukončování podnikatelských aktivit. Živnosti ruší zpravidla ´spící´ podnikatelé, kteří reálně nepodnikají,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.
Co se týká celoročních výsledků, tak i zde se loni ve srovnání s lety 2020 až 2021 zásadně zvýšil počet zrušených živností. V roce 2020 tak učinilo 44 600 podnikatelů, o rok později 47 710 a v loňském roce to bylo 80 160 případů.
CRIF: loni vzrostl zájem Ukrajinců podnikat v Česku
Úbytek českých podnikatelů aspoň částečně vyrovnávají zájemci ze zahraničí. Jak dnes uvedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau, v České republice zahájilo loni podnikání na živnostenský list 8514 Ukrajinců, tedy bezmála tolik, jako za předchozí čtyři roky dohromady. Zároveň zde zahájilo podnikání 870 živnostníků ruské národnosti, o 199 více než v předešlém roce.
„Vzhledem k již rok trvajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině se u nás zvyšoval počet nových živnostníků ukrajinské a ruské národnosti. Lze očekávat, že s postupnou adaptací uprchlíků se tento trend bude nadále prohlubovat,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Dodala, že loni představovali noví živnostníci ukrajinské národnosti 12 procent z celkového počtu více než 70 tisíc nově zaregistrovaných živnostníků.
Ukrajinci začali podnikat nejčastěji v oboru stavebnictví, podíl nových ruských živnostníků je nejvyšší v sektoru IT služeb. V obou případech platí, že zahraniční živnostníci mají sídlo hlavně v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.
Tomáš Rovný