INZERCE

Inflace v letošním roce dosáhla už dvouciferných čísel. Foto: Ekonomický deník

Odhad bankovních expertů: ekonomika poroste o 3,7 procenta, inflace dosáhne 10 procent

Růst české ekonomiky v letošním roce dosáhne 3,7 procenta, v příštím roce to bude podobné číslo. Aspoň tak to vidí hlavní ekonomové bank, kteří se zapojili do prognostického panelu České bankovní asociace. Růst ekonomiky v letošním roce podpoří obnovená investiční aktivita, export i spotřeba domácností.

Tempo oživení tak bude o něco slabší, než ekonomové čekali v závěru loňského roku. Vstup do roku 2022 je totiž doprovázen celou řadou komplikací spojených s pokračující pandemickou situací, energetickou krizí, vysokou inflací a problémy v dodavatelských řetězcích. Pozitivem je naopak příznivější vývoj ekonomiky v závěru roku 2021, růst HDP v posledním čtvrtletí předčil očekávání.

Inflace zůstane nepříjemně vysoká zejména v prvním pololetí letošního roku, kdy bude se pohybovat poblíž 10procentní hranice. Koncem roku zpomalí na 5 procent a v příštím roce by se měla pohybovat opět pod 3 procenty. Zpomalování inflace patrně umožní ČNB začít v druhé polovině letošního roku snižovat sazby ze současné výše 4,5 procenta. Základní úroková sazba centrální banky by koncem příštího roku měla být na úrovni okolo 3 procent, nebo o trochu výše.

ukazatelrok 20212022 (odhad)2023 (odhad)
reálný růst HDP3,3 %3,7 %3,6 %
průměrná inflace3,8 %7,2 %2,5 %
míra nezaměstnanosti3,8 %3,3 %3,1 %
deficit státního rozpočtu– 6,6 %– 4,2 %– 3,1 %
státní dluh k HDP42 %42,4 %43,1 %
Vybrané prognózy bankovních ekonomů ohledně vývoje české ekonomiky. Zdroj: ČBA

Jak dále Česká bankovní asociace (ČBA) uvedla,. trh práce se opět vrací mezi hlavní bariéry růstu firem. Nedostatek pracovníků označuje jako problém stále víc společností, ačkoli do popředí akutních problémů se vloni dostal nedostatek materiálů a komponentů. Průměrná mzda by měla v letošním roce růst o 6 procent, což nebude stačit kompenzovat rychlý růst cen. Reálné mzdy tak o jedno procento poklesnou. V příštím roce ČBA čeká návrat k růstu reálných mezd (konkrétně to bude o 2,5 procenta).

Navzdory citelnému růstu úrokových sazeb a vyšší atraktivitě koruny v očích zahraničních investorů prognostický panel ČBA nepředpokládá výraznější posílení koruny. Koncem letošního roku by se měla koruna dle konsenzu pohybovat kolem úrovně 24,30 za euro a v roce příštím poblíž hranice 24 korun za euro. Velmi mírné posílení koruny v příštím roce je dáno i skutečností, že očekávané snižování sazeb ČNB bude atraktivitu koruny vůči zahraničním měnám opět tlumit.

Tomáš Rovný