Teplárna Náchod náležící do energetické skupiny innogy si pochvaluje ekologickou investici z nedávné doby. Od poloviny února provozuje elektrodový kotel o výkonu 8 MWe, který využívá přebytky elektřiny ze sítě k ohřevu vody. Díky elektrokotli již teplárna ušetřila 96 tisíc metrů krychlových zemního plynu a snížila tak emise o 190 tun oxidu uhličitého.
Jak dále uvedlo innogy v tiskové zprávě, elektrokotel vyšel na zhruba 70 milionů korun. Vedle výroby tepla nachází uplatnění též při vyrovnávání odchylek v síti v rámci služeb výkonové rovnováhy. Kvůli rostoucí výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů se stále častěji stává, že je v elektrické síti elektřiny nadbytek a její cena na spotovém trhu klesá do záporných hodnot.
Pokud to správce přenosové soustavy ČEPS potřebuje, dochází k dálkové aktivaci kotle. „Zjednodušeně řečeno naše zařízení spotřebovává přebytečnou elektřinu z distribuční soustavy a tuto elektřinu efektivně využije k výrobě tepla, které následně dodáváme odběratelům v Náchodě,“ popisuje princip využití elektrodového kotle Jiří Šimek, ředitel firmy innogy Energo.
Za první tři a půl měsíce ostrého provozu byl elektrokotel spuštěný celkem 280 hodin. Během nich ze sítě odebral více než 1000 MWh přebytečné elektrické energie a vyrobil téměř 3200 GJ tepla, které bylo dodáno do teplárenské sítě v Náchodě. Teplo vyrobené z přebytečné elektřiny ušetřilo spotřebu 96 tisíc kubíků zemního plynu, což jsou zhruba tři procenta spotřeby zemního plynu v teplárně za uvedené období.
Teplárna Náchod je největším teplárenským zdrojem v majetku skupiny innogy v ČR. Dodává teplo pro téměř pět tisíc domácností, průmyslovým podnikům, školám, úřadům a zdravotnickým zařízením. V roce 2020 teplárna přešla od spalování uhlí na zemní plyn. Město se tehdy zbavilo vysoké emisní zátěže, hluku a prašnosti.
Mohlo by vás zajímat
(dtr)