Odchodem státního tajemníka pro energetiku Patricka Graichena utrpěl německý ministr pro energetiku a ochranu klimatu za Zelené Robert Habeck neúspěch ve svých plánech na dekarbonizaci. Habeckův státní tajemník opustil svou funkci po týdnech obvinění z protekce na ministerstvu poté, co vyšlo najevo, že kandidát na nové vedení vládní energetické agentury byl Graichenovi svědkem na jeho svatbě. Ministr, který Graichena původně podporoval, uvedl, že jeho tajemník udělal příliš mnoho chyb, a proto byl jeho odchod nutný, aby nepoškodil pověst ministerstva. Habeck zdůraznil, že Graichenův konec bude mít velký dopad na jeho plány v oblasti energetické transformační politiky. Rozhodnutí přišlo jen několik dní poté, co Zelení utrpěli v zemských volbách v Brémách nejhorší výsledek za posledních dvacet let poté, co obvinění srazila jejich rating v celostátních průzkumech.

Státní tajemník pro energetiku na německém ministerstvu hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) Patrick Graichen jmenovaný Stranou zelených opustil svou funkci. Stalo se tak po týdnech kritiky opozice a médií ohledně Graichenovy role ve výběrovém řízení na nového šéfa vládou vlastněné Německé energetické agentury (dena), v němž státní tajemník, který je zodpovědný za realizaci politických návrhů ministra, na počátku procesu neprozradil, že mu ministerstvem jmenovaný šel za svědka na svatbě. Graichen bude dočasně suspendován v důsledku dalších interních auditů, uvedl na tiskové konferenci ministr pro zelené hospodářství a klima Robert Habeck.

Týden před Graichenovým odchodem Robert Habeck při slyšení v parlamentním výboru řekl: „Rozhodl jsem se, že Patrick Graichen nemusí kvůli této chybě odejít.“

Oznámil také, že bude proveden audit podle zákona o státní službě, protože „byly „asně porušeny směrnice ministerstva“.

Mohlo by vás zajímat

Interní audit nyní ukázal, že Graichen schválil seznam návrhů projektů v rámci národní iniciativy pro boj proti změně klimatu, které mají nárok na státní podporu, mezi nimiž byl i projekt nevládní organizace Přátelé Země Německo (BUND), kde Graichenova sestra zastávala funkci regionální předsedkyně pro Berlín. Projekt byl klasifikován jako hodný finanční podpory, ale spis neměl být Graichenovi předložen ani podepsán, uvedl Habeck a dodal, že dosud nebyly vyplaceny žádné finanční prostředky.

„Tohle byla jedna chyba navíc,“ řekl Habeck.

Ministr doplnil, že žádná z chyb by nebyla důvodem k rezignaci, ale dohromady porušily směrnice ministerstva o dodržování předpisů.

„Vystoupil jsem na podporu Graichena, protože lidé dělají chyby. Ale on sám se učinil neomluvitelným,“ dodal ministr s tím, že by to začalo podkopávat důvěru v samotné ministerstvo a bránilo jeho akceschopnosti.

Od té doby se s Graichenem společně rozhodli, že ukončení pracovního poměru je nejlepší způsob, jak zabránit dalšímu poškozování pověsti ministerstva.

V prohlášení zveřejněném na Twitteru Graichen uvedl, že „výzvy, kterým Německo čelí, jsou příliš velké na to, aby je zastínily debaty o mně a mé rodině. Cílem musí být zachování schopnosti jednat v oblasti energetické transformace a opatření v oblasti klimatu.“

Sladký sen o klimatické neutralitě

Patrick Graichen si předsevzal položit základy pro to, aby se Německo do roku 2045 stalo klimaticky neutrálním a do roku 2030 dosáhlo prozatímního cíle 80 procent podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie.

Byl klíčovou postavou vládnoucí koalice, když se nově zvolená vláda v roce 2022 potýkala s energetickou krizí vyvolanou ruskou válkou na Ukrajině a závodila v hledání alternativ k ruským dodávkám energie a zároveň chránila občany a podniky před prudce rostoucími cenami.

Graichen také „oživil energetickou transformaci a učinil z klimatických opatření vládní opatření“, uvedl Habeck. Dodal, že Graichen „prokázal zemi velkou službu. Svým nadřazeným nasazením zachránil Německo před nedostatkem plynu a sehrál rozhodující roli při odvrácení hospodářské krize.“

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck. Foto: Spolkové ministerstvo hospodářství

Toto rozhodnutí bude mít velké důsledky pro jeho ministerstvo a „pro mě samotného bude velmi obtížné“, pokračoval Habeck.

Zdůraznil, že míra veřejných obvinění vůči Graichenovi „daleko překročila to, co je legitimní“. Graichen a jeho rodina se stali terčem výhrůžek ze strany krajně pravicových a proruských aktivistů, přičemž mnozí komentátoři tato obvinění zařadili mezi širší kritiku vládní politiky.

Toto rozhodnutí je ranou pro Habeckovy plány energetické transformace, neboť Graichen se významně podílel na přípravě několika zákonů zaměřených na urychlení dekarbonizace, z nichž o mnohých bylo rozhodnuto v loňském roce. Ve své předchozí funkci vedoucího think tanku Agora Energiewende se Graichen zabýval širokou škálou témat energetické transformace. Některé koncepce tohoto think tanku byly později přijaty k implementaci do vládní politiky. Patřil k nim i dnes kontroverzní návrh na zákaz vytápění fosilními palivy, který si kvůli nejasným nákladům pro majitele domů vysloužil silnou kritiku vlády ze strany opozice i mnoha občanů.

Kerstin Andreaeová, šéfka sdružení energetického průmyslu BDEW a zároveň členka Strany zelených, uvedla, že vláda přichází o „mezinárodně vysoce uznávaného odborníka na energetickou transformaci“. Upozornila však, že odchod jedné klíčové osoby nesmí brzdit celkový pokrok.

„Přes to všechno se nesmí zdržovat četné hlavní úkoly a otázky energetické transformace,“ uvedla Andreaeová.

Ministr Robert Habeck podotkl, že okamžitě zahájí hledání nového státního tajemníka pro energetiku. Náhrada by měla být nalezena co nejrychleji, aby bylo možné pokročit s klíčovými politickými projekty ještě před letními parlamentními prázdninami, které začínají 1. července.

Habeck dodal, že v důsledku této aféry budou nyní posílena pravidla pro dodržování předpisů při výběrovém řízení na ministerstvu. To by mělo zahrnovat aktivní vyšetřování možných soukromých vazeb uchazečů o pozice jmenované vládou.

Rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co Strana zelených utrpěla v regionálních volbách ve městě Brémy na severu země nejhorší výsledky za posledních dvacet let. V průběhu aféry utrpěla popularita Zelených i v celostátních průzkumech.

(nik)