Bývalý radní Ladislav Havel zůstává i nadále aktivním účastníkem dění na Energetickém regulačním úřadu. Mandát radního mu sice skončil na přelomu minulého a současného roku, ale dál na úřadě zůstává v roli poradce a udržel si zde jistý vliv. Jeho příznivci dokonce v zákulisí lobbují za to, aby se Havel stal radním na druhé funkční období.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort další působení Ladislava Havla na úřadě, který určuje regulované ceny energií a dohlíží na řádné fungování energetického trhu, potvrdil. „Bývalý radní, pan Ladislav Havel, skutečně v současnosti pracuje pro ERÚ na základě uzavřené dohody o provedení práce. Vzhledem k permanentnímu podstavu, zvláště na odborných pozicích, se úřad rozhodl využít jeho znalostí a dlouholetých zkušeností v energetice,“ uvedl Kebort.

Dva zdroje Ekonomického deníku dokonce zmiňují, že Ladislav Havel dál jedná jako vedoucí pracovník a úkoluje úředníky ERÚ. Některým z nich se to nelíbí a stěžují si na to. „Tvrdí-li Váš zdroj, že se pan Havel ´chová, jako by byl dál radní´, je to subjektivní soud, který se nezakládá na objektivních faktech. Pravdivé není ani tvrzení, že ´úkoluje úředníky ERÚ´,“ reagoval na tyto zákulisní informace mluvčí úřadu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se k této věci nechce vyjadřovat. „Energetický regulační úřad je plně nezávislý, nastavení personálních záležitosti je tedy v kompetenci jeho vedení,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Mohlo by vás zajímat

Tehdy ještě kompletní Rada Energetického regulačního úřadu v roce 2022. Zdroj: ERÚ

Faktem je, že personální situace na regulačním úřadě není, jemně řečeno, optimální. Energetický zákon uvádí, že úřad vede pětičlenná rada. Jenže Rada ERÚ od letošního ledna působí už jen jako tříčlenná. Ministerstvo průmyslu a obchodu nedokázalo včas vybrat nové radní místo Petra Kusého a Ladislava Havla, kterým skončil mandát.

Jak ve středu uvedla agentura ČTK, ministerstvo průmyslu už nemá zájem volná místa v radě ERÚ obsazovat. V novele energetického zákona, označované jako Lex OZE III, totiž navrhuje snížení počtu členů rady na tři. Od této změny si vedle finanční úspory slibuje flexibilnější rozhodování rady a snadnější proces doplňování jejích členů.

Zatímco Kusý z úřadu na počátku loňského roku odešel a dnes pracuje v PREdistribuci, Havel se ještě nechce pozice na ERÚ zcela vzdát. Zdroje Ekonomického deníku dokonce tvrdí, že Havlovi příznivci lobbují za jeho opětovné jmenování do pozici radního. Do tohoto lobbování je údajně zapojen také Havlův stejnojmenný syn, který pracuje na vysokém úřednickém postu na ministerstvu financí.

Dnes 70letý Ladislav Havel má za sebou dlouhou kariéru ve státní správě. Radním ERÚ se stal v květnu roku 2019. Před tím působil na ministerstvu průmyslu a obchodu, nejprve na pozici poradce a od roku 2012 byl ředitelem odboru elektroenergetiky a teplárenství. V této pozici měl značný vliv na podobu legislativy a strategické záměry státu v oboru energetiky.

Pro úplnost dodejme, že to, co se děje na ERÚ v současnosti, má daleko k aférám z let 2011 až 2017, kdy úřad (velmi špatně) vedla předsedkyně Alena Vitásková. Nebo také k období let 2017 až 2019, kdy měla část radních toxické vazby na regulované energetické společnosti a kdy nebyla nouze o četné kauzy a ostudy.

David Tramba