Britský byznysmen Sanjeev Gupta, do jehož globálního koncernu GFG Alliance patří hutě Liberty Ostrava, vyvedl podle odborářů podstatnou část emisních povolenek z ostravské huti do sesterské firmy v Rumunsku. Oznámil to dnes předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina, podle kterého odbory chystají trestněprávní kroky. Informace o vyvedení povolenek získaly od ministerstva životního prostředí. Firma to nakonec potvrdila, že transakce pro ni prý bude výhodná.
Odboráři jsou už několik týdnů ve stávkové pohotovosti, situace ve firmě podle nich ohrožuje chod podniku. S vedením Liberty Ostrava jednal v polovině dubna v Ostravě i premiér Andrej Babiš (ANO), který pak řekl, že vedení podniku slíbilo, že povolenky rumunské firmě nepůjčí.
Sama GFG pak ve svém vyjádření uvedla, že povolenky, které patří Ostravě, budou nadále užívány jenom v Liberty Ostrava.
„Sanjeev Gupta a někteří členové představenstva dali jasně najevo, co si myslí o zákonech, dohodách a zvyklostech v naší zemi,“ komentovali to Slanina a předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová. Uvedli, že Gupta několikrát zopakoval, že povolenky nepoužije nikde jinde než v Ostravě. Neprojednal to ani s dozorčí radou firmy.
Mohlo by vás zajímat
„Sanjeev Gupta ví, že pokud udělá transakci se spřízněnou firmou v takovém rozsahu, pak mu zákon ukládá povinnost toto projednat na dozorčí radě,“ uvedli odboráři.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes na Twitteru uvedla, že chce, aby o situaci v Liberty Ostrava v pondělí jednala vláda.
Bohužel došlo na nejhorší. Vedení @LibertyOstrava chce prodat emisní povolenky za miliardu a bude tak dál pokračovat ve vyvádění peněz do zahraničí. Za @MPSVcz nyní řešíme další postup a hlavně – jak s @odbory ochránit tamní zaměstnance. V pondělí chci řešit na vládě!
— Jana Maláčová (@JMalacova) April 30, 2021
Prodali jsme je, ale výhodně, tvrdí firma
Hutní společnost Liberty Ostrava nakonec informace o prodeji milionu emisních povolenek sesterské rumunské společnosti Liberty Galati potvrdila. S tím, že transakce proběhla za tržní cenu za hotové. Okamžitý zisk pro hutě, který činí 260 milionů korun (10,05 milionu dolarů) bude podle vedení firmy použit zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům při příležitosti 70. výročí podniku a zčásti na budoucí investiční projekty.
Transakce dnes byla podle firmy provedena za nových parametrů, které jsou pro Liberty Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné. „Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude Liberty Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu,“ uvedla mluvčí Barbora Černá Dvořáková.
Povolenky za skoro 6 miliard
GFG Alliance, třetí největší výrobce oceli v Británi, je v poslední době v problémech. V insolvenci totiž skončila společnost Greensill Capital, která koncern donedávna financovala. Gupta se snaží najít zdroj financování na zajištění běžného provozu, neúspěšně žádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy korun).
Povolenky pro továrnu v rumunském Galati potřeboval do konce dubna. Rumunský podnik své povolenky loni prodal. Bez nich by nemohl vyrábět, a tak by povolenky musel kupovat, přičemž jejich aktuální cena je 46 eur za tunu.
Ostravská huť vlastnila povolenky dohromady za téměř šest miliard korun. V minulých letech si je šetřila a chce je využít k financování nezbytné modernizace huti, především k výstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny.
„Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je navíc součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací uzavřené v době koupě,“ uvedli odboráři.
Ostravskou huť zatěžují jen problémy kolem skupiny, jinak se firmě podle výsledků hospodaření daří. Za první čtvrtletí společnosti vzrostla výroba meziročně o 20 procent. V lednu i březnu přesáhl objem výroby oceli 200 000 tun, což byla nejvyšší měsíční výroba od roku 2016. Ocelářství je ale od roku 2019 kvůli koronavirové pandemii v hlubokém propadu.
Předseda Asociace pro anglické právo Jakub Honzík uvedl, že situaci kolem GFG by nejlépe uklidnilo, kdyby vláda v Londýně vyslyšela Guptovu žádost o finanční injekci. „Loni a předloni ostatně podpořila jiné ocelářské firmy – Celsa Steel a British Steel. A po lednovém odchodu z EU může Británie pomáhat domácím podnikům snadněji a bez schválení z Bruselu,“ uvedl Honzík.
Součástí Liberty Steel Group z koncernu GFG je Liberty Ostrava od roku 2019. Ostravská huť vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má firma 6 000 zaměstnanců.
„Dobrý den“ z premiéra
S vedením firmy se v polovině dubna v Ostravě setkal premiér Andrej Babiš (ANO). Po schůzce oznámil, že společnost slíbila, že emisní povolenky své rumunské sesterské firmě nezapůjčí. Podle odborů ale majitel podstatnou část povolenek do Rumunska vyvedl. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) před týdnem v Ostravě byla, aby zaměstnance podpořila.
O situaci v podniku Liberty Ostrava jednala na svém posledním zasedání 12. dubna také tripartita. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byla shoda na podniknutí všech kroků, aby „situace nepřerostla do masivního problému“.
Podle Středuly si vedení podniku z premiéra „udělalo dobrý den“. „Odbory plně podporují tamní zaměstnance, jejichž místa jsou teď ohrožena,“ uvedl dnes Středula. Podotkl, že firma zaměstnává na 5000 lidí a další pracovníci jsou v provozech odběratelů. Zmínil, že odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti.
Proč se dostal Gupta do potíží?
Ostravská huť Liberty na tom přitom kondičně vůbec není špatně. Díky vysokým cenám oceli huť za první kvartál letošního roku vykázala provozní zisk 1,6 miliardy korun, přičemž z pecí vyšlo 550 tisíc tun ocelových výrobků.
Předsmlouvané kontrakty držely management firmy v úvaze, že by tato konjunktura mohla pokračovat. V historii hutě o nejlepší kvartální výsledky za poslední dubu. A jde o nejlepší kondici firmy od doby, kdy ji v roce 2018 Sanjeev Gupta získal od světového ocelářského hegemona ArcelorMittal.
Metalurgické podniky ve východní Evropě získávají každoročně z Evropské unie množství bezplatných povolenek. Ty by si jinak musely jako významní znečišťovatelé ovzduší nakupovat.
Evropské metalurgické výroby musejí ke konci dubna vykázat, že disponují potřebným počtem povolenek, jinak jsou sankcionovány. A sankce hrozí Guptově huti v Galati v Rumunsku. Ta aktuálně totiž žádné povolenky nemá, jelikož je Liberty Steel v loňském roce prodala za zhruba 2, 6 miliardy korun.
Zpočátku hodlala Guptova společnost problém řešit zápůjčkou části povolenek do Galati. To by mezi firmami pod stejným majitelem nepředstavovalo komplikace.
Problém ale vznikl kvůli tomu, že se Guptův ocelářský a hlinikářský gigant ocitl ve finančních problémech. Padla očekávaná akvizice, jíž mělo být ovládnutí německého ocelářského gigantu ThyssenKrupp, jednání o tom byla zastavena v únoru). Následoval finanční direkt, z kterého se Liberty Steel, ale mateřský holding Gupta Family Group zatím neprobral.
Co se odehrálo? Počátkem března zkrachovala finanční skupina Greensill. Ta zajišťovala Liberty provozní financování, platila faktury dodavatelům a hutím tak zůstávala déle disponibilní hotovost. Gupta za tento model financování Greensillu platil úroky.
Nastavený model financování ale padl na kolena poté, co švýcarský peněžní ústav Credit Suisse odmítl kupovat krátkodobé dluhopisy emitované Greensillem. Právě peníze z těchto akvizic pak pokrývaly Guptův byznys. Odmítnutí dalšího nákupu krátkodobých dluhopisů spočívalo v intenzivním propojením s podnikáním impéria Sandjeeva Gupty. Peněžní ústavy a pojišťovny to začaly vnímat jako rizikovou situaci. Náhradu za ztracený model financování se nepodařilo dosud nalézt. Protože dodavatelé požadují platby předem, dostala se skupina do potíží.
V půlce března Liberty Ostrava zveřejnila výroční zprávu, podle které podnik vytvořil v období od 1. ledna 2019 do 30. června 2020 čistý zisk 305 milionů korun. Byl ale za tu dobu v provozní ztrátě 61 milionů korun, finanční výsledek hospodaření činil 422 milionů korun. Tržby firmy z prodeje výrobků a služeb dosáhly téměř 37 miliard korun. V roce 2018 huť dosáhla čistého zisku 4,1 miliardy korun a provozního zisku 726 milionů korun při tržbách 32,6 miliardy korun.
28. března britská vláda odmítla žádost o finanční podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč) pro ocelárnu Liberty Steel. Šlo o Guptovu žádost o pomoc s úhradou denních provozních nákladů a absorbcí nedávných ztrát.
13. dubna všechny odborové organizace, působící v Liberty Ostrava, vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli hospodářské situaci ve společnosti a kvůli obavám z vyvedení emisních povolenek v hodnotě téměř šesti miliard korun do rumunské huti v Galati patřící do skupiny Liberty Steel.
16. dubna pak vedení hutí slíbilo, že emisní povolenky rumunské sesterské firmě, nezapůjčí, když jejich vlastník, skupina GFG Alliance, o vyvedení povolenek před časem požádala.
„Jsme v kontaktu s panem Guptou a požadujeme, aby benefit z transakce byl použit na rozvoj společnosti. Gupta navíc navrhnul, že část ze zisku bude použita pro odměny pracovníkům Liberty. Prostřednictvím ministerstva průmyslu jsme svolali dozorčí radu, současně dáváme podnět k zahájení finanční kontroly a budeme společně s odbory kontrolovat využití získaných zdrojů,“ řekl k vyhrocené situaci premiér Andrej Babiš.
(čtk, red)