Pandemie koronaviru se odrazila v ekonomické situaci mnohých firem všude ve světě. Nejinak je tomu v České republice. Z nejnovější analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet vyplývá, že za prvních pět měsíců letošního roku v České republice se počet ohrožených firem zvýšil o 11 166. To je téměř o třetinu víc než ve stejném období roku 2020. Množství firem v krizi roste a některá odvětví jsou zasažena fatálně.

Analytická společnost Dun & Bradstreet sleduje vývoj podnikatelského klimatu v České republice dlouhodobě. Proto zaznamenává dramatický nárůst potenciálně krachem ohrožených společností a jejich zaměstnanců.

Do kategorie ohrožených firem Dun & Bradstreet zařadila společnosti v potížích – například ty, které zahájily konkurzní nebo restrukturalizační řízení, jsou v dočasné ochraně, v likvidaci atd.

Zasažení zaměstnanci jsou pak součtem zaměstnanců těchto společností.

„V kategorii ohrožených firem se v České republice podle našich analýz za celý loňský rok ocitlo 22 471 firem a 62 172 zaměstnanců, kteří by mohli přijít o práci,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že ve srovnání s rokem 2019 se jednalo, v případě firem, o nárůst o 16 procent a v případě zaměstnanců o pětinu.

Mohlo by vás zajímat

Letos se počet ohrožených firem a zaměstnanců dál zvyšuje.

„Do května přibylo dalších 11 166 ohrožených firem, což představuje meziroční přírůstek o 31 procent a v porovnání s předkrizovým rokem 2019 o 39 procent.

O něco horší je situace v počtu potenciálně zasažených zaměstnanců. Jejich počet letos narostl na 32 885, což je v porovnáním s loňským rokem o 36 procent víc a o 73 procent víc než v roce 2019,“ dodává Petra Štěpánová.

(nik)