INZERCE

Souprava pro antigenní testování. Foto: Tomáš Rovný

Od pátku musí na covid povinně testovat i firmy s 50 až 249 zaměstnanci. Povinnost se vztahuje i na „dohodáře“

Podniky s více než 250 zaměstnanci musí od středy testovat na Covid – 19, pro pracovníky je testování povinné. Ale pozor! Od pátku se tato povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. Testováni musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku, povinnost se vztahuje i na zaměstnance na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost.

Sankce za nedodržení povinného testování ve firmách se zatím řeší. Podniky s více než 250 zaměstnanci musí od středy 3. března povinně testovat na Covid – 19, pro pracovníky je testování povinné. Od pátku 5. března se tato povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. Navíc platí, že pracovníci firem, které mají více poboček, se sčítají.

„Spustili jsme jednu z největších logistických akcí v době pandemie. Během několika dnů otestujeme více než dva miliony pracovníků, vše se bude opakovat na týdenní bázi,“ řekl k tomu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a podotkl: „Firmy se tak stávají součástí toho, jak řešit a zlepšit stávající pandemickou situaci. Do 12. března musejí být otestováni všichni ve velkých firmách, do 15. března pak i v těch menších nad 50 zaměstnanců. Tedy všichni kromě těch zaměstnanců, kteří pracují z domova či nemoc v posledních třech měsících prodělali.“

Testy jsou na webu ministerstva zdravotnictví

Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, tzv. samotestování, si lze pořídit od firem, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu ministerstva zdravotnictví a každý den se rozšiřuje, či jejich partnerů. U samotestů antigenní testy používá laická osoba, tedy může to být i firmou pověřený pracovník, který není zdravotník.

Stát na toto vyšetření přispívá přes úlevy ze zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.

„Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví připravila manuál „Deset kroků pro samotestování“. Dostupný je například na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/pruvodce-testovanim-ve-firmach–259808/,“ uvádí náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický. „Průvodce obsahuje informace o tom, jak postupovat při samotestování, na webu nechybí ani směřování na informace o testování se zdravotníky prostřednictvím sítě POC antigenních center, v nichž je vyšetření plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ke stažení je také formulář pro evidování informací o samotestování ve firmách,“ vysvětluje náměstek.

Povinnost zaměstnance postoupit test vychází z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví dostupného na webu resortu. Sankce v případě, že se by zaměstnanec odmítl postoupit test, jsou nyní v řešení.

Platí, že pracovníci firem, které mají více poboček, se sčítají. Testovaní musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku, povinnost se vztahuje i na zaměstnance na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost. Závazné není pro lidi pracující z domova.

Povinnost testování zaměstnanců na koronavirus se v tuto chvíli netýká úřadů, vztahuje se pouze na firmy. Opatření na úřadech jsou nastavena už od 1. vlny, mimo jiné se využívá home office, testování přes zdravotníka a další se připravují.

Tomáš Rovný