Úterý, 24. května, 2022

Od dubna 2022 dojde výraznému zpřísnění pravidel pro hypotéky. Očekává se propad až o padesát procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Současná komplikovaná situace kolem hypoték a jejich dostupnosti se od příštího roku ještě více zpřísní. A to konkrétně od dubna, kdy se opět zavedou 2 ukazatele DTI a DSTI, které sníží počet lidí, kteří na hypotéku dosáhnou. A podle datové analýzy Hyponamiru.cz tak na hypotéku nedosáhne větší počet lidí, než se předpokládá.

„Nové požadavky jsme aplikovali na ty žadatele, se kterými jsme hypotéky řešili v roce 2021 a zjistili jsme, že po aplikaci DTI a DSTI při úrokových sazbách, které byly v roce 2021 by prošlo ze 100 procent těch co prošli v roce 2021: celkem pouze 77 procent úvěrů a z toho: pouze 86 procent žadatelů do 36 let 72 procent žadatelů nad 36 let pozn.: pravidla pro DTI a DSTI budou rozdílná pro žadatele do 36 let a od 36 let, proto jsme počítali obě skupiny odděleně,“ říká Miroslav Majer, CEO online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Očekává se velký propad

Stejný výpočet hypoteční specialisty Hyponamiru.cz provedli po aplikaci DTI a DSTI při aktuálních úrokových sazbách, resp. očekávaných úrokových sazbách okolo 5 % a výsledek by byl následující:

Celkem pouze 64 procenta úvěrů a z toho: pouze 72 procenta žadatelů do 36 let 60 procent žadatelů nad 36 let by dosáhlo na hypotéku.

ČNB odhaduje, že opatření zasáhne jen 10 procent žadatelů. To ale dle zkušeností hyponamiru.cz není pravda. Je to příliš optimistické.

„V Hyponamiru očekáváme propad trhu meziročně o 50 procent (srovnání 2021 a 2022) tzn. návrat na cca 250–200 miliard v uzavřených hypotékách v ČR, což byl předkoronový běžný roční standard v uzavřeném objemu hypoték,“ upřesňuje Miroslav Majer.

Problém s refinancováním

Dalším rizikem je refinancování. Klienti, kteří budou muset řešit refinancování v roce 2022 mají většinou sazby okolo 2 – 2,5 procent, v případě, že dojde k tomu, že se úrokové sazby vyšplhají až na 5 procent řada lidí pravděpodobně hypotéku po refinancování neutáhne (díky navýšení měsíční splátky) a bude se nemovitosti zbavovat. Pro mnoho lidí to bude minimálně komplikace, jelikož půjde o citelný zásah do jejich rozpočtu v řádech tisíců.

Dopad restrikcí

„I další překážky mohou znemožnit žádosti o hypotéky. Jednou z nich je i zvednutí životního minima s ohledem na vysokou inflaci. Životní minimum určují jednotlivé banky, a to na základě inflace, růstu nákladů na bydlení apod. To by opět negativně ovlivnilo bonitu klienta při žádosti o hypoteční úvěr. Takže hrozí riziko, že si na vlastní bydlení sáhne ještě méně lidí, než predikují naše analýzy, uzavírá Miroslav Majer, CEO online sjednavače hypoték Hyponamiru.cz.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter