INZERCE

Výroba oceli v hutích Liberty Ostrava. Foto: Liberty Ostrava

Hutě v potížích. Výroba i spotřeba oceli v Česku loni klesla a letošní výhled není o moc lepší

Oživení v ocelářském průmyslu vydrželo jen krátce. Po mimořádně vydařeném roce 2021 nastal loni opět propad. Výroba surové oceli v České republice loni dosáhla 4,2 milionu tun, což je meziročně o 11 procent méně. Zjevná spotřeba oceli v Česku klesla meziročně o 16 procent na 6,6 milionu tun, informovala v tiskové zprávě Ocelářská unie.

Válka na Ukrajině, extrémně vysoké ceny energií, vysoká inflace a drahé emisní povolenky představují pro ocelářství velmi nepříjemnou směs problémů. Podle Ocelářské unie se propad loni týkal obou hlavních výstupů oceláren – plochých výrobků i trubek. Jediná produktová kategorie, která mírně rostla, byly kolejnice. Těch se loni vyrobilo zhruba 260 tisíc tun.

Velká část produkce z českých oceláren směřovala do zahraničí. Klíčovým trhem zůstávají členské státy EU, zejména Polsko, Německo a Slovensko. „I když ve druhém pololetí 2022 došlo k propadu cen oceli, korunová hodnota dovozu a vývozu za celý rok vzrostla navzdory propadu objemů,“ uvedl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.

Podle údajů Českého statistického úřadu se do Česka loni dovezlo železo a ocel v objemu 6,86 milionu tun (pokles o 12,2 procenta) a v hodnotě 241,5 miliardy korun (růst o téměř 18 procent). Dovoz pocházel převážně ze čtyř sousedních zemí a z Itálie. Oproti roku 2021 výrazně klesl objem dovezeného železa a oceli z Ruska (o 37 procent na 357 tisíc tun) a z Ukrajiny (o 55 procent na 58 tisíc tun).

Problémy mají oceláři po celé Evropě. Zjevná spotřeba oceli v EU koni klesla o 5 procent, výroba dokonce o 10 procent. „Další výhled není jednoduchý, protože nevíme, jak hluboká a dlouhá bude recese české a evropské ekonomiky. Ceny vstupů jsou stále poměrně vysoké, cena emisní povolenky je na historickém maximu. Odstávky hutí kvůli drahým energiím vedly k rekordnímu dovozu oceli do EU, který pokryl skoro třetinu spotřeby,“ upozornil Daniel Urban.

Dokonce i celosvětová produkce surové oceli loni zaznamenala meziroční propad o 4,2 procenta, vyrobeno bylo celkem 1879 milionu tun. Pozici světové jedničky si s velkým náskokem udržuje Čína, která loni vyrobila téměř 54 procent veškeré světové produkce oceli. Ani Číně se však propad výroby nevyhnul, vyrobila o 2,1 procenta méně než v roce 2021. Mezi první desítkou producentů zvýšila výrobu pouze Indie (o 5,5 %) a Irán (o 8 %).

Největší světoví výrobci oceli v roce 2021, v milionech tun. Zdroj: World Steel Association

(red)