Středa, 25. května, 2022

Očekávejme další nárůst spotřebních cen. Ceny průmyslových výrobců stouply nejvíce od roku 1995

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Podle dnes zveřejněného průzkumu Českého statistického úřadu stouply ceny průmyslových výrobců v loňském roce o 7,1 procenta, což je nejvyšší meziroční nárůst od roku 1995. V zemědělství byly ceny za rok 2021 v průměru vyšší o 6,9 procenta, ceny stavebních prací o 5,1 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,3 procenta.

„Meziroční růst za rok 2021 byl zaznamenán u všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 7,1 procenta, což bylo o sedm procentních bodů více než v roce 2020 a zároveň šlo o nejvyšší meziroční růst od roku 1995,“ uvedl k loňskému vývoji cen výrobců vedoucí statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Průmysl

V průmyslu se loni podle statistiků zvýšily hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

Chemické látky a výrobky byly loni dražší o 31,8 procenta, kovy a kovodělné výrobky o 17,2 procenta. Dřevo, papír a tisk meziročně zdražily o 13,4 procenta.

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu loni vzrostly o 1,7 procenta a o necelé procento byly vyšší i ceny potravinářských výrobků.

Zemědělství

Po předchozím poklesu se loni meziročně zvýšily také ceny v zemědělství. V rostlinné výrobě stouply o 12,4 procenta, zatímco v živočišné o 0,2 procenta klesly.

O 16,3 procenta zdražily obiloviny a o 14,8 procenta olejniny.

Potravinářství

Vyšší ceny byly také u mléka, skotu nebo drůbeže. Naopak zlevnilo ovoce, brambory a jatečná prasata.

(ede, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter