Nový energetický zákon, na který dlouhé roky čekají snad všichni významnější hráči v oboru, má ministerstvo průmyslu a obchodu dokončit a předložit vládě nejpozději v prosinci letošního roku. Zákon má být vstoupit v účinnost od ledna 2024. Vyplývá to ze stručného oznámení, které ministerstvo předložilo vládě.
Variantou k předložení nového energetického zákona je transpoziční novela stávajícího zákona z roku 2000. Podle dokumentu ministerstva průmyslu, který má Ekonomický deník k dispozici, byla tato varianta vyhodnocena jako nevyhovující. Starý energetický zákon totiž nereflektuje požadavky měnícího se trhu elektřinou, decentralizaci energetiky, očekávaný vznik nových účastníků trhu a propojování jednotlivých sektorů energetiky.
Podle dobře informovaného zdroje Ekonomického deníku byl pracovní návrh nového energetického zákona hotový v létě. Následovalo neformální připomínkové řízení, jehož účastníci vznesli na dva tisíce připomínek. Ty nejsou dodnes zcela vypořádány. Zákon vznikl ještě před krachem skupiny Bohemia Energy, tudíž neobsahuje očekávané návrhy v oblasti prevence krachu dodavatelů, například stanovení podmínek ekonomické způsobilosti či pojištění pro případ kolapsu firmy.
Čelem k moderní energetice
Nový zákon přinese vedle reakce na aktuální trendy také transpozici řady legislativních požadavků Evropské unie, hlavně „Zimního balíčku“ z konce roku 2016 a navazujících norem. Tady už to lehce zavání průšvihem, protože čas na transpozici této legislativy vypršel už během let 2019 až 2021.
Nový zákon má umožnit třeba vznik energetických společenství, která pro své členy budou moci vyrábět či nakupovat elektřinu. „Výsledné znění zákona bude v souladu s vývojovými trendy energetiky, jakými jsou decentralizace výroby, větší zapojování zdrojů obnovitelné energie, řízené spotřeby elektřiny, zvyšování energetické účinnosti, ukládání energie a propojování jednotlivých sektorů,“ uvádí se dále v dokumentu.
Paragrafovému znění předcházel věcný záměr nového energetického zákona, který vznikl během první poloviny roku 2020. Jeho přípravu přenechalo ministerstvo průmyslu a obchodu – zřejmě s ohledem na nedostatečné odborné kapacity – společnosti ČEPS. Tento podivný „legislativní outsourcing“ zpočátku vyvolal jisté rozpaky, ale dopadlo to dobře. Výsledný návrh lze označit za rozumný kompromis. Vláda věcný záměr nové energetické legislativy schválila v prosinci 2020.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba