INZERCE

Tandemová pec ve společnosti LIBERTY Ostrava. Foto: LIBERTY Ostrava

Obří investice na spadnutí. LIBERTY Ostrava už zná jméno dodavatele hybridních pecí

Jednu z největších českých oceláren LIBERTY Ostrava čeká klíčový investiční projekt: výměna zastaralých a energeticky náročných tandemových pecí za novou hybridní elektrickou technologii. Majitel skupiny LIBERTY Steel, britský podnikatel Sandžív Gupta, při své březnové návštěvě v Ostravě oznámil, že dodavatel náročného technologického celku byl již vybrán a bude oznámen v průběhu dubna. Projekt znamená, že ostravská huť zaměstnávající 6 000 lidí by měla být i z pohledu zelené politiky EU dlouhodobě udržitelná.

I přes pokrok v klíčovém projektu výstavby hybridních elektrických pecí čelí LIBERTY Ostrava potížím. Naštěstí mezi ně nepatří nedostatek zakázek: Konjunktura na evropského trhu s výrobky ze železa a oceli trvá a za loňský rok by měl hrubý zisk LIBERTY Ostrava dosáhnout 10 miliard korun.

Problémem je ale dostupnost železné rudy na světovém trhu, na kterou má zásadní vliv válka na Ukrajině, odkud nejen LIBERTY Ostrava, ale i jiní čeští oceláři odebírali před válkou většinu této komodity. Výpadek ukrajinských dodávek bezesporu lze kompenzovat, neobejde se to ale zřejmě bez zvýšení cen ocelářských produktů. LIBERTY Ostrava může těžit z toho, že je součástí nadnárodní ocelářské skupiny LIBERTY Steel, která zaměstnává jen v Evropě okolo 15 000 lidí. To jí dává širší možnosti výběru dodavatelů a silnější vyjednávací pozici vůči nim.

Klíčovou otázkou budoucnosti ostravské huti ale zůstává radikální změna výrobní technologie. Její vlastník, skupina LIBERTY Steel Group britského podnikatele Sandžíva Gupty, chce vyměnit čtyři tandemové pece za hybridní, elektrické a činí k tomu příslušné kroky: Během své návštěvy v Ostravě v druhé půlce března Sandžív Gupta oznámil, že byl již vybrán jejich dodavatel. Jeho jméno by mělo být zveřejněno v průběhu dubna.

Součást rodinného byznysu

Sandžív Gupta, majitel LIBERTY Steel, je následníkem svého otce Pandurmana, který v 50. letech 20. století založil v Indii továrnu na součástky jízdních kol. S prvními obchody začal už při studiu na britské Cambridge.

Po několika letech obchodování s komoditami se přeorientoval na investování do podniků těžkého průmyslu, zejména v kategorii tzv. distressed actives, tedy společností v problémech. V těch dokázal obnovit výrobu a získat nové zakázky, takže dokázal získat podporu politiků a vybudovat si pověst zachránce těžkého průmyslu v západním světě.

LIBERTY Steel se tak postupně stala kolosem zaměstnávajícím 35 tisíc lidí ve Velké Británii, kontinentální Evropě i v daleké Austrálii. Firmy skupiny mají výhodu vertikální integrace: těží uhlí, vyrábějí ocel i hliník, ale i následné produkty, které konči ve stavebnictví, těžařství či automobilovém průmyslu.

Ostravská huť se stala součástí Guptova impéria v roce 2019, kdy ji koupil spolu s několika dalšími evropskými podniky od společnosti ArcelorMittal. Nejednalo se o ideální dobu, protože evropský ocelářský byznys, který se vždy pohybuje v cyklech, čelil jedné z největších krizí v tomto tisíciletí.

Guptovým manažerům se ale podařilo v Ostravě udržet všechna pracovní místa a investovat, například do modernizace jedné z vysokých pecí, která stála 44 miliónů Kč. LIBERTY Steel uvádí, že do udržení provozu v Ostravě v období krize musela investovat z vlastní kapsy 3,6 miliardy korun.

Guptovy plány ale narušil pád banky Greensill, která zajišťovala významnou část provozního i investičního financování, na jaře 2021.

Obavy z krachu celé skupiny se ale nenaplnily a LIBERTY Steel dokonce během loňského roku pokračovala v investicích, například do rozsáhlého projektu modernizace Steckelovy válcovny v Ostravě, která do svého ukončení v příštím roce vyjde na miliardu korun.

Uhlíková neutralita do roku 2030

Po zhroucení banky Greensill prochází celá skupina náročnou restrukturalizací a refinancováním. Přesto Sandžív Gupta nadále trvá na tom, že splní svůj slib, aby se celá skupina stala do roku 2030 uhlíkově neutrální díky investicím do zelených technologií i do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Úhelným kamenem této strategie je právě projekt hybridních elektrických pecí v LIBERTY Ostrava. K jeho realizaci je podle hutí ale potřeba pomoc českého státu: Kromě dotační podpory je nezbytné vybudovat do ostravské huti linku velmi vysokého napětí, což představuje úkol pro státní společnost ČEPS.

Tomáš Rovný