INZERCE

Lom s elektrárnou Turów. Foto: Greenpeace – Grzegorz Broniatowski

Obrat v kauze dolu Turów. Polský správní soud zrušil povolení, na jehož základě těžba probíhá

Nečekaný obrat nastal v případě kontroverzního rozšíření těžby hnědého uhlí v lomu Turów u polsko-české hranice. Správní soud ve Varšavě včera zrušil vykonavatelnost rozhodnutí v procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Podle ekologických organizací to znamená, že důl nemá platné povolení a téměř dva roky se tam těží nelegálně.

O zrušení okamžité vykonavatelnosti EIA se s polským státem soudí české, polské, německé nevládní organizace, ale také Liberecký kraj a Hrádek nad Nisou. Hlavním důvodem je nemožnost podat proti rozhodnutí EIA ani proti okamžité vykonatelnosti odvolání, což je jedno ze základních práv veřejnosti. Správní soud ve Varšavě jejich argumenty uznal. Celý proces se tak vrací na začátek k polským úřadům.

„Proces přeshraničních konzultací o životním prostředí v Turówě byl něco jako podvod. Rozhodnutí polských úřadů okamžitě vymáhat povolení k ochraně životního prostředí, kromě odepření jakékoli možnosti odvolání skupinám občanů, bylo právem shledáno nezákonným. Dnešní rozhodnutí brzdí plány PGE prodloužit těžební licenci Turow do roku 2044. Nyní plně využijeme svého práva bránit se u soudu,“ řekl právník Frank Bold Poland Hubert Smolinski.

Kvůli pochybení při povolování další těžby na dole Turów se Česká republika v minulosti obrátila na Soudní dvůr EU, který nařídil těžbu zastavit a vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur za každý den, kdy ilegální těžba pokračuje. V současnosti se jedná o více než 67 milionů eur, které budou strženy Polsku z evropských dotací.

Pohled na uhelnou elektrárnu Turów. Zdroj. prezentace elektrárny na webu Turów2044.pl

Další posun by mohl nastat již zítra, kdy se k česko-polskému sporu o lom Turów vyjádří generální advokát Soudního dvoru EU. Rozsudek se však dozvíme až za několik týdnů, možná měsíců. Polsko a Česká republika se mezitím snaží podepsat dohodu, která by další těžbu na dole Turów umožnila výměnou za finanční kompenzaci. Navržená dohoda podle organizace Greenpeace dostatečně nebrání ztrátě podzemní vody z českého území, kterou důl způsobuje.

Poláci na české obavy uspokojivě nereagovali. Česká vláda proto loni v únoru sáhla k výjimečnému nástroji. Podala k Soudnímu dvoru EU žalobu proti Polské republice kvůli pravděpodobnému porušení unijního práva. Soud vydal v květnu předběžné opatření, kterým polské společnosti PGE zablokoval těžbu v lomu Turów. Poláci verdikt soudu ignorovali a těžili dál. V reakci na to vydal Soudní dvůr EU v září rozhodnutí o pokutě 500 tisíc eur za každý další den provozu lomu.

Hnědouhelná elektrárna Turów má pro polskou energetiku značný význam. Pokrývá zhruba pět procent tamní spotřeby elektřiny. Její instalovaný výkon (1488 megawattů) je srovnatelný se součtem výkonu českých elektráren Tušimice a Prunéřov II. Loni PGE spustilo do provozu nový blok o výkonu 496 megawattů, který nahradil tři nejstarší bloky.

Tomáš Rovný