INZERCE

Vrtulníkový simulátor, v němž budou trénovat armádní piloti. Foto: HTP Ostrava CZ

Obrana uzavřela smlouvu na výcvik pilotů vrtulníků na simulátoru. Za více než 180 milionů

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na výcvik pilotů vrtulníků na simulátoru Mi-17/171 s privátní společností ze severomoravského Mošnova. Zakázka byla sjednána v jednacím řízení bez uveřejnění podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Obrana za výcvik zaplatí více než 184 milionů korun.

Ministerstvo obrany Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na výcvik pilotů vrtulníků na simulátoru Mi-17/171 se společností HTP Ostrava CZ. Smlouva byla zveřejněna 3. prosince. Obrana za výcvik pilotů vrtulníků Mi-17/171 zaplatí s DPH 184 267 512 korun.

„Předmětem veřejné zakázky není nákup, ale o poskytování služby, a proto se nejedná o typy a kusy. Konkrétně se jedná o smlouvu s vyzvaným dodavatelem na poskytování výcviku posádek vrtulníků Armády České republiky na komplexním letovém simulátoru vrtulníku Mi-17/171 (Mi-8 MT, Mi-8 MTV, Mi-8 AMT) a taktickém výcvikovém simulátoru vrtulníku zmíněného typu,“ upřesnil plnění veřejné zakázky Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zakázka byla podle Caletky zadána v jednacím řízení bez uveřejnění podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

„A to odesláním písemné výzvy k jednání a podání nabídky společnosti HTP Ostrava CZ. Tato jako jediná v Evropské unii provozuje výše uvedené simulátory.

Vrtulníkový simulátor, v němž budou trénovat armádní piloti. Foto: HTP Ostrava CZ

Výcvik má zahrnovat řešení zvláštních případů za letu pro 2 až 3 posádky denně v rámci jednoho pracovního týdne a taktický výcvik v kompletním složení posádek létajícího personálu Armády České republiky.

Jak byla stanovena cena?

„Celková nabídková cena 151 477 600 korun bez DPH (183,29 milionů korun včetně DPH)  zahrnuje cenu výcviku v předpokládaném rozsahu  po dobu platnosti smlouvy, to je v letech 2022 až 2025. Rozsah byl stanoven na základě plánu výcviku posádek vrtulníků na simulátoru Mi 17/171. Ověření ceny sjednané ve smlouvě bylo provedeno expertní skupinou ministerstva obrany,“ popisuje dále Jiří Caletka.

Ve smlouvě je však uvedena vyšší částka, než kterou Caletka zmiňuje, a to 184 267 512 korun.

Faksimile ze smlouvy na výcvik pilotů armádních vrtulníků na trenažérech. Foto: Jan Hrbáček

Není to první kontrakt, který ministerstvo obrany se společností HTP Ostrava CZ historicky uzavřelo.

„Se společností HTP Ostrava CZ, a.s., která umožňuje výcvik na trenažéru v pravidelných cyklech již od roku 2011, byla uzavřena smlouva o poskytnutí služby provedení výcviku posádek vrtulníků na simulátoru na období let 2011 až 2014 v hodnotě 43,3 milionů korun bez DPH, v letech 2014 až 2017 v hodnotě 59,5 milionů korun bez DPH a v letech 2018 až 2021 v hodnotě 92,6 milionů korun bez DPH,“ dodal Jiří Caletka.

Výcvikové středisko akciové společnosti HTP Ostrava CZ je zaměřené na výcvik leteckého personálu vrtulníku Mi – 17 / 171 (Mi-8 MT, Mi-8 MTV, Mi-8 AMT) včetně palubních inženýrů a Door Gunners.

Jedná se o společný podnik společností LBS Trading a VR Group. 

Výcvikové centrum se nachází v prostorách mezinárod­ního letiště Ostrava. V centru je moderní letový trenažér vyrobený ruským výrob­cem Dinamika – lídrem na celosvětovém trhu v oblasti simulačních technologií pro vrtulníky řady Mi.

Kabina je reálným kokpitem vrtulníku Mi-171 plně kompatibilní pro použití brýlí pro noční vidění (NVG). Jsou zde všechny ovládací prvky skutečného vrtulníku, které jsou vybaveny zatěžovacími členy imitujícími reálné odezvy při skutečném letu.

Součástí kabiny je také systém vibračních sedadel. Vibrace jsou nastaveny na různé fáze letu což usnadňuje pilotovi rozpoznat jednotlivé fáze letu.

(hrb)