Neděle, 17. října, 2021

Obrana uzavřela smlouvu na nákup raketových kompletů. Sovětské nahradí izraelské

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bylo to napínavé až do poslední chvíle. Získá český průmysl podíl na obří zakázce protivzdušné obrany státu? Dnes už se definitivně zdá, že ano. Ministerstvo obrany totiž po průtazích v jednání uzavřelo smlouvu na nákup čtyř baterií systému protivzdušné obrany. Raketové komplety Spyder dodá na základě mezivládní dohody Government to Government za 13,7 miliardy korun izraelská státní firma Rafael. Smlouvu dnes podepsali generální sekretář izraelského ministerstva obrany Amir Eshel a náměstek ministra obrany pro akvizice Lubor Koudelka.

Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby.

Armáda pořizuje čtyři baterie protivzdušné obrany. Každá z nich má být vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními.

Protiletadlový raketový systém krátkého či středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů.

Resort Lubomíra Metnara (za ANO) se na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti rozhodl, že nejvhodnějším systémem pro české podmínky a potřeby bude protiletadlový raketový systém SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael.

Akvizice probíhá systémem G to G (Government to Government) česká vláda využila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu a jedná s izraelským kabinetem. Cílem ministerstva bylo, aby na zakázce měly podíl české firmy nejméně ve výši třiceti procent.

Na dodávkách by se měly podle ministerstva obrany asi z 38 procent podílet firmy českého obranného průmyslu.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. Podle ministerstva obrany je důvodem zdražení růst cen pokročilých obranných technologií na světovém trhu, růst inflace, ceny surovin i práce nebo přenos některých technologií a know-how přímo do České republiky.

Z 10 na 15 miliard

Když ministr obrany Lubomír Metnar loni v září oznamoval rozhodnutí iniciovat jednání s izraelskou vládou o nákupu čtyř baterií protiletadlového raketového systému Spyder za „nepřekročitelnou“ cenu 10 miliard korun, insideři se domnívali vyjednávání o konkrétní podobě kontraktu je jen otázkou času a smlouva se podepíše už na začátku roku 2021.

Ministerstvo na začátku negociace s Izraelci předpokládalo, že pořídí čtyři baterie systému ve dvou verzích dle palebného dosahu, které bývají označovány Spyder CZE. Jde o varianty SPYDER-MR (Medium Range) s dosahem 2 až 50 kilometrů a o něco jednodušší verzi SPYDER-SR (Short Range), která má mít dosah 1 až 20 kilometrů. Podle předpokladů se měl kontrakt uskutečnit mezi lety 2023 až 2026 a financování bylo naplánováno mezi lety 2022 až 2027. Jenže hned při prvním kontaktu přišli Izraelci s navrhovanou cenou kompletního systému ve výši až 15 miliard korun, což činovníky ministerstva obrany nemile překvapilo. Ministerstvo si totiž představovalo výrazně nižší částku, oněch už zmiňovaných 10 miliard.

„Podle náměstka pro vyzbrojování a akvizice Lubora Koudelky se jednalo o cenu stanovenou výrobcem Rafael, nikoli konečnou nabídkovou cenou od izraelské vlády. Zde je potřeba zároveň dodat, že tzv. nepřekročitelná cena 10 miliard korun vycházela ze studie proveditelnosti na systém protivzdušné obrany z roku 2016 a marketingového průzkumu trhu z roku 2019. Od té doby je samozřejmě nutné připočíst určité navýšení o inflaci, navíc armáda zvýšila některé své původní požadavky. Jde především o dodávku čtyř 3D radarů, jež se zřejmě měly původně kupovat samostatně, dále pořízení většího počtu stanovišť velení a řízení palby, systému kybernetické ochrany a také zlepšené pancéřování všech vozidel, které komponenty systému Spyder CZE ponesou,“ napsal například o vývoji ve vyjednávání kontraktu web Czech Air Force.

O konkrétní podobě izraelské nabídky za konečných 13,7 miliard korun lze zatím jen spekulovat.

„Určitou představu nám dává jedna z příloh znaleckého posudku na určení cena za protiletadlový komplet SHORAD. S největší pravděpodobností tak mělo jít o tři protiletadlové raketové baterie systému SPYDER MR středního dosahu a jednu baterii SPYDER SR krátkého dosahu. Součástí dodávky mělo být 12 kusů mobilního odpalovacího zařízení raket středního dosahu a 4 kusy mobilního odpalovacího zařízení raket krátkého dosahu, všechny vybavené multisenzorovou optoelektronickou hlavou Toplite EOS. K nim měly být nakoupeny 4 radiolokátory MADR pravděpodobně typu ELM-2084 MS-MMR, 4 místa velení a řízení palby CCU (Command and Control Unit) umístěné v ISO kontejneru, 4 prostředky velení a komunikace  plus 4 nabíjecí přepravníky,“ domnívá se web o vzdušných silách Armády České republiky a historii českého a československého vojenského letectva.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter