Obrana chce odměnit vojáky za nasazení v boji s pandemií. Každý by měl dostat 10.000

Logistická brigáda Armády ČR se podílela na distribuci ochranných zdravotních pomůcek. Zde příprava přepravního kontejneru. Foto: Army.cz četař Zbyněk Mach

Více než 35 milionů korun požaduje přidat ministerstvo obrany do položky na platy vojáků z povolání. Se souvisejícími výdaji je to 48,33 milionu. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany pro vládu premiéra Andreje Babiše. Odměna pro vojáky, kteří byli nasazeni by měla být průměrně 10.000 korun.

Jednorázové navýšení peněz na služební platy vojáků z povolání v celkové výši 35,59 mil. Kč, včetně souvisejících výdajů pak 48,33 mil. Kč požaduje ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) po vládě, které předsedá šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Metnarova zdůvodnění budou tyto peníze využity výlučně pro vojáky z povolání, kteří plnili služební úkoly v souvislosti vyhlášením nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru.

Ze strany ministerstva obrany byla realizována celá řada opatření směřujících k ochraně vnitřních hranic České republiky, k podpoře složek Integrovaného záchranného systému (IZS), k plnění úkolů Policie České republiky a v neposlední řadě k podpoře krajských hygienických stanic či projektu „chytrá karanténa“. K plnění těchto služebních úkolů bylo od 16. března 2020 vyčleněno a připraveno plnit služební úkoly více jak 5 000 vojáků z povolání, přičemž do 26. dubna 2020 jich bylo fakticky nasazeno 3 559,“ píše ministr obrany Metnar v předkládacím materiálu pro vládu.

Z čísel uvedených v materiálu vyplývá, že každý nasazený voják by mohl dostat odměnu 10.000 korun. Ovšem není zaručeno, že to tak bude. Jde o průměrný výpočet redakce ED.

-chl-