Neděle, 17. října, 2021

Obor služeb pro mezinárodní koncerny roste v Česku i během koronavirové epidemie

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vedení účetnictví, IT služby, zákaznické služby či personální agenda. To jsou příklady podnikatelských služeb, které mezinárodní společnosti stále častěji umisťují do zemí střední a východní Evropy. Včetně České republiky, kde tento obor služeb loni navzdory koronavirové krizi vzrostl meziročně o 15 procent.

Podle studie realitní poradenské společnosti Colliers zaměstnávají takzvaná centra sdílených služeb v regionu střední a východní Evropy již více než jeden milion lidí. Nejvíce v Polsku (355 tisíc), za ním následuje Rumunsko (200 tisíc), Ukrajina (190 tisíc) a Česká republika, kde tento obor služeb na konci loňského roku nabízel 120 tisíc pracovních míst. Poměrně velký je zájem o umístění takových center ještě v Maďarsku a Bulharsku.

Centrum sdílených služeb má podle této studie v Česku zhruba 310 mezinárodních společností. Mezi ty nejznámější patří Avast, Accenture, ABB, Siemens, Oracle, IBM, Honeywell. Tieto, Novartis či Pfizer. Centra podnikatelských služeb vznikají hlavně v Praze, Brně a Ostravě. Podle studie Colliers se však zájem investorů postupně přesouvá do dalších měst, zejména těch, ve kterých se nachází vysoká škola nebo dostupná pracovní síla.

Česko je z pohledu mezinárodních společností považováno za stabilní a téměř bezrizikovou zemi, nabízí také dobrou geografickou polohu. Silné zastoupení u nás mají hlavně centra poskytujících IT služby a vývoj softwaru a služby v oboru financí, účetnictví a personální agendy. Naopak pokud investor požaduje co možná nejnižší personální náklady, zamíří zpravidla do Rumunska, Bulharska či na Ukrajinu.

Statistická čísla o zmíněném oboru nabízí také Asociace ABSL (Association of Business Service Leaders). Podle aktuální odhadu již v sektoru podnikatelských služeb v Česku pracuje na 130 tisíc osob, v roce 2025 to má být již 180 tisíc. Růst oboru nezastavila ani pandemie koronaviru, ta podle ankety ABSL měla na činnost 92 procent center sdílených služeb v ČR pozitivní nebo neutrální dopad.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter