INZERCE

Představení Hybrid City Alliance v prosinci 2020. Zdroj: tisk.zpráva Prague Convention Bureau

Obor převálcovaný koronavirem. Loni se konalo o 79 procent méně konferencí a kongresů

Praha, dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších kongresových destinací světa, zažila v loňském roce kvůli pandemii onemocnění covid-19 výrazný propad. V porovnání s rokem 2019 se uskutečnilo o 79 procent méně kongresů, konferencí a dalších hromadných akcí. Čtvrtina původně naplánovaných kongresů a konferencí se nakonec uskutečnila v online formátu.

Kongresový byznys byl v Praze dlouhodobě na vzestupu a rok 2019 byl pro českou metropoli rekordní. Podle dat asociace Prague Convention Bureau, organizace zastřešující pražský kongresový průmysl, se v roce 2019 v hlavním městě odehrálo 5944 akcí, kterých se zúčastnilo přes 715 tisíc delegátů z celého světa. Jenže pak přišly z Číny zprávy o nové nákaze a s pořádáním hromadných akcí byl konec.

Zákaz pořádání hromadných akcí včetně kongresů a konferencí platil od března do června loňského roku a pak od října do konce roku. K jistému uvolnění došlo ve třetím kvartálu, kdy bylo možné pořádat akce pro omezený počet účastníků. Nicméně toto částečné rozvolnění nestačilo k tomu, aby se větší akce, plánované mnohdy i s několikaletým předstihem, mohly uskutečnit. Důležitou roli hrála zejména nejistota organizátorů akcí ohledně nepředvídatelných změn v restrikcích, bezpečnosti, či ztížená možnost cestovat.

S menším počtem uskutečněných akcí souvisí i výrazně nižší počet jejich účastníků. Těch bylo pouze 180 tisíc a z důvodu omezení přeshraničního cestování téměř po celém světě se jednalo především o české delegáty. „Z našich dat vidíme, že 84 procent ze všech mezinárodních akcí uskutečněných v Praze se s ohledem na šíření pandemie ve světě a souvisejícími restrikcemi v cestování odehrálo v prvním kvartálu roku 2020. Nejsilnějšími měsíci ve zbytku roku byly červen a září, kdy došlo k mírnému rozvolnění restrikcí,“ uvedl ředitel Prague Convention Bureau Roman Muška.

Z důvodu uzavření ubytovacích zařízení po dobu nejpřísnějších restrikcí také poklesl počet vícedenních akcí vyžadujících ubytování účastnících se osob ve prospěch jednodenních akcí. V průměru se tak délka akce meziročně zkrátila z 2,65 na 1,3 dne, přičemž 73 procent vícedenních akcí proběhlo v prvním kvartálu loňského roku.

Situace pražského kongresového průmyslu v loňském roce do značné míry odrážela globální stav. Z nejnovějšího reportu Mezinárodní kongresové asociace ICCA vydaného na konci května vyplývá, že celosvětově ovlivnila pandemie koronaviru 91 procent kongresů a konferencí, které byly buďto přesunuty, proběhly virtuálně, nebo byly zcela bez náhrady zrušeny.

Tomáš Rovný