Instalovaná kapacita elektráren využívajících obnovitelné zdroje za minulý rok vzrostla o téměř 8 procent. Nejvíce zdrojů má Čína. Spojené státy vedou v geotermálních elektrárnách.
Podle americké Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL – National Renewable Energy Laboratory) dosáhla celosvětová instalovaná kapacita elektráren, které vyrábí proud z obnovitelných zdrojů, 1848 gigawattů. To představuje meziroční nárůst o 7,9 procent. Jedná se o nadprůměrný přírůstek, neboť v letech 2005 až 2015 rostla instalovaná kapacita průměrně o 7,3 procent.
Sluneční zdroje vedou
Nejvíce se přitom zvýšila instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren, a sice o 28 procent. Větrné elektrárny se rozrostly o 17 procent. Ačkoli fotovoltaiky rostly nejrychleji ze všech obnovitelných zdrojů, rok 2015 pro ně představuje druhý nejslabší výsledek za posledních deset let. Boomem fotovoltaické elektrárny procházely v letech 2008 až 2011, kdy se jejich kapacita zvyšovala průměrně o 75 procent za rok.
Kapacita vodních elektráren se na celkových obnovitelných zdrojích podílí 58 procenty. Dalších 23 procent připadá na větrné elektrárny, 13 procent tvoří fotovoltaické elektrárny, 6 procent připadá na biomasu a zcela na konci se s jedním procentem nacházejí geotermální elektrárny. Největší instalovanou kapacitou obnovitelných elektráren disponuje Čína, na druhém místě jsou Spojené státy, dále následuje Německo, Japonsko a Indie. Z hlediska jednotlivých zdrojů pak Čína vede u vodních, fotovoltaických a větrných elektráren, v biomase a geotermálních elektrárnách prvenství patří Spojeným státům.
Čtvrtina elektřiny z obnovitelných zdrojů
Obnovitelné zdroje vyrobily v minulém roce 5 830 terawatthodin elektřiny, což představuje téměř čtvrtinu celosvětové produkce elektrické energie. Nejvíce jí pochází z vodních elektráren, téměř 16 procent. Necelých 5 procent mají na kontě elektrárny větrné a 2,1 procent pak elektrárny, které využívají biomasu. Slunce může za výrobou 1,2 procenta elektřiny a tři desetiny procenta připadají na geotermální elektrárny.
Nejen v instalované kapacitě elektráren na obnovitelné zdroje je světovým lídrem Čína. Zatímco Spojené státy v roce 2015 vyrobily 567 terawatthodin obnovitelné elektřiny a jsou druhé, Číně se podařilo elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrobit 2,4 krát více. Podobně jako v případě instalované kapacity má Čína prvenství v produkci elektřiny z vody. U větrné energie ale už jsou na špici Spojené státy, stejně jako u biomasy či geotermální elektřiny. Čína naopak vévodí výrobě elektřiny ze Slunce.
Rekordní investice
Rozvoj obnovitelných zdrojů by ovšem nemohl nastat bez patřičných investic. Za minulý rok dosáhly globální investice do této oblasti 329 miliard dolarů a meziročně se zvýšily o 4,1 procent. Z toho jen ve Spojených státech bylo takto proinvestováno 45 miliard dolarů, což představuje nárůst o desetinu oproti roku 2014. Roste také význam takzvaného venture kapitálu. Do obnovitelné energie ho v minulém roce bylo investováno 5,6 miliard dolarů, zatímco v roce 2014 to bylo jen 2,6 miliard.
Do samotného budování nových kapacit putovaly investice v objemu 281 miliard dolarů. Zbylých 48 miliard se investovalo do výzkumu nových a stávajících technologií nebo navyšování kapacity u již existujících energetických zdrojů.
Objem investic do obnovitelných zdrojů byl v minulém roce nejvyšší v historii, ačkoli meziroční změna patří spíše k těm slabším. Největší roční nárůsty investic byly zaznamenány v letech 2006 až 2011, kdy nebylo neobvyklé, když se každý rok investovalo i o 30 procent více. V letech 2012 a 2013 došlo dokonce k poklesu investic do obnovitelných zdrojů, a to průměrně o 7,5 procenta ročně. Nejvíce (zhruba 60 procent všech investice) se investuje do solárních projektů. Přibližně 30 procent putuje do větrných elektráren.
-usi-