Objem veřejných zakázek v ČR do konce března stoupl o třetinu

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním čtvrtletí 9070 zakázek za 134 miliard korun. Hodnota meziročně vzrostla o 32,8 procenta, počet se zvýšil o necelou pětinu. Objem nově vypsaných veřejných zakázek se snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.

Největší zakázku za deset miliard korun zadaly v lednu Lesy České republiky na těžbu dřeva od roku 2020. Na druhém místě byla zakázka za 7,9 miliardy korun, kterou zadal Jihomoravský kraj na pořízení nových železničních elektrických jednotek.

Meziroční růst hodnoty zadaných zakázek byl z velké části ovlivněn vyšším počtem tendrů nad miliardu korun. Jak dále vyplývá z analýzy, pokud bychom modelově posuzovali pouze zakázky s hodnotou pod miliardu korun, objem by meziročně vzrostl o osm procent, uvedla CEEC Research.

Nejvyšší podíl veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví, když hodnota zadaných stavebních zakázek v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o čtyři procenta na 47,2 miliardy korun. Hodnota čtyř zadaných zakázek překročila miliardu korun. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice – Praha – Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha.

Celková hodnota nově vypsaných veřejných zakázek v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 3,2 procenta na 85,3 miliardy korun. Počet se snížil o 2,2 procenta na 1903. Největší zakázku vypsal v lednu Dopravní podnik hlavního města Prahy na výstavbu trasy D pražského metra v úseku Pankrác – Olbrachtova. Předpokládaná cena je 13,1 miliardy korun.

Za loňský rok klesla hodnota zadaných veřejných zakázek meziročně o 20,5 procenta na 400,8 miliardy korun. Počet se zvýšil o 2,6 procenta na 32.241 zakázek. Objem nově vypsaných veřejných zakázek se snížil o čtvrtinu na 347,3 miliardy korun.

-čtk-