Objem veřejných zakázek v 1. pololetí stagnoval na 199 mld. Kč

Ministerstvo v dávkách na bydlení chystá změny. Už dřív oznámilo, že by místo dvou dávek mohla existovat jen jedna. Repro: ED

Veřejní investoři v Česku zadali letos v prvním pololetí 16.101 zakázek za 199,1 miliardy korun. Hodnota meziročně stagnovala, počet se zvýšil o 13 procent. Objem nově vypsaných veřejných zakázek téměř o polovinu klesl. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.

Největší objem veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví, do konce června to podle údajů společnosti IS byla zhruba polovina. Hodnota 13 zadaných zakázek překročila v prvních šesti měsících miliardu korun, v červnu přibyla jedna. Největší byla výstavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice – Třebonín za 7,02 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo.

Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek do konce června meziročně klesla o 47,9 procenta na 145 miliard korun. Počet se snížil o 13 procent na 4134. Meziroční pokles ovlivnilo velké množství vypsaných zakázek přes miliardu korun v loňském květnu a červnu. Především to byl pilotní projekt PPP na dálnici D4 od ministerstva dopravy za téměř 25 miliard korun.

Největší zakázku v letošním roce za 6,8 miliardy korun vypsal v únoru Pardubický kraj na zajištění dopravní obslužnosti regionu. Druhou nejvyšší za 4,1 miliardy korun v březnu vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy na dodávky motorové nafty.

Za celý loňský rok vzrostla hodnota zadaných veřejných zakázek meziročně o 44 procent na 495,5 miliardy korun. Počet se zvýšil o 15,6 procenta na 31.428. Objem nově vypsaných zakázek vzrostl meziročně o třetinu na 453 miliard korun.

-čtk-