Zhruba 15 exabytů, neboli 15 miliard gigabytů dat. Tolik loni načetli do svých počítačů, tabletů a mobilních telefonů jejich uživatelé v České republice. Zatím stále převažuje přístup k internetu v pevném místě nad mobilním internetem. Z módy naopak vycházejí mobilní hovory a SMS zprávy, uvedl Český telekomunikační úřad ve své Zprávě o vývoji trhu elektronických komunikací za rok 2022.
Co se týká přístupu k internetu v pevném místě, loni bylo v Česku přeneseno v průměru téměř 294 gigabytů (GB) dat na jednu aktivní přípojku měsíčně. Počet aktivních přístupů k internetu v pevném místě překročil 4 miliony. Když vše spolu znásobíme, vychází z toho celkový objem přenesených dat v objemu přes 14 miliard GB, uvádí ČTÚ ve zprávě o trhu.
Postupně se zvyšuje podíl přístupových bodů o rychlosti převyšující 100 Mbit/s, teď je už 38 procent z celkového počtu. Nejvyužívanějším způsobem přístupu k internetu v pevném místě byl loni bezdrátový přístup WiFi s podílem 27,7 procenta, za ním následuje technologie ADSL/VDSL s podílem 25 procent a přístup prostřednictvím optických sítí (FTTH/B) s 20procentním podílem.
V rámci mobilního přístupu k internetu, tedy bez služeb fixního LTE/5G, uživatelé loni přenesli data v celkovém objemu přesahujícím 943 petabytů (943 milionů GB). Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu využívanou pro mobilní přístup k internetu stoupla na hodnotu 7,1 GB. Došlo rovněž k dalšímu navýšení počtu SIM karet s mobilním přístupem k internetu na 11 milionů, celkový počet aktivních SIM karet vystoupal na 15,4 milionu.
Mohlo by vás zajímat
Klesl objem provolaných minut v mobilních sítích. Ten loni převýšil 26,3 miliardy reálných minut, což znamenalo meziroční pokles o 660 milionů minut. Klesl i průměrný měsíční objem provolaných minut na jednu SIM kartu z předloňských 169 minut na 160 minut. Počet pevných telefonních linek klesl na 1,241 milionu a zároveň se zde snížil průměrný počet provolaných minut o 11 procenta na hodnotu 71 minut měsíčně.
S nárůstem spotřeby mobilních datových služeb se podle ČTÚ pojí i pokračující pokles průměrných jednotkových cen za MB dat, klesá rovněž i průměrná jednotková cena za minutu volání. Naopak průměrná cena za SMS roste již od roku 2019, což souvisí s faktem, že SMS provoz je postupně nahrazován komunikací přes mobilní aplikace typu Messenger či WhatsApp.
Společnosti podnikající v oboru elektronických komunikací loni podle ČTÚ utržily celkem přes 121 miliard korun. Z toho 17,2 miliardy investovaly do svých sítí a služeb. CETIN se na celkových investicích podílel z 32 procent, následují T-Mobile (24 procent) a Vodafone (21 procent).
(rov)