Ředitelství silnic a dálnic vybralo nejvýhodnější nabídku na realizaci stavby “I/16 Nová Paka – obchvat”. Stavbu 8,5 km dlouhého obchvatu by měla realizovat akciová společnost Porr za nabídkovou cenu 1 308, 59 miliardy korun bez DPH. Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a ŘSD plánuje zahájení stavby na začátek druhého kvartálu letošního roku 2022. Na Twitteru to oznámil šéf ŘSD Radek Mátl.
Obchvat by měl být hotový v roce 2025.
Nabídky na stavbu obchvatu devítitisícové Nové Paky o délce 8,5 kilometru podalo šest uchazečů. Společnost Porr v soutěži nabídla cca 80 procent předpokládané ceny. Porr v Královéhradeckém kraji pro ŘSD od dubna 2018 do konce loňského roku budoval sedmikilometrový úsek dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří.
Důležitá, leč přiškrcená, tepna
Silnice I/16 je důležitou trasou ve směru z Prahy do Krkonoš a také mezi závody automobilky Škoda v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí.
Stávající průtah silnice I/16 přes Novou Paku nevyhovuje směrově ani výškově a ani počtem a tvarem křižovatek pro silnici I. třídy. Často tam dochází k dopravním nehodám – k více než třiceti dopravním nehodám na jednom kilometru ročně. Dopravními závadami jsou především zúžení příčného profilu v úsecích od firmy ZPA Nová Paka až k podjezdu pod železniční tratí, potom mezi Komenského a Kotíkovou ulicí, a ve Vrchovině, dále malá podjezdná výška v křížení s železniční tratí a průjezd oboustrannou zástavbou. Nevyhovující jsou také křižovatky s Komenského ulicí a dvěma ulicemi u podjezdu pod železniční tratí.
Uvažovaný obchvat by měl tyto problémy řešit, a to v úseku Kumburský Újezd–Vidochov. Historie jeho přípravy trvá přes 30 let. Trasa obchvatu je v začátku i v konci úseku napojena na stávající silnici I/16, zbývající úseky této silnice budou přeřazeny do silnic nižších kategorií a budou zajišťovat dopravní obslužnost území. Obchvat Nové Paky je navržen v kategorii S 11,5/80 a má mít délku 8480 metrů. V kilometru 4,280 je navržen největší mostní objekt. Jedná se o estakádu délky 423 metrů přes hluboké údolí. Při realizaci stavby dojde k přeložení velkého počtu vedení stávajících inženýrských sítí.
Mohlo by vás zajímat
Ve směru od Jičína obchvat začne před Kumburským Újezdem a povede mezi Novou Pakou a novopackými částmi Heřmanice a Štikov. Zpět na silnici I/16 se napojí ve Vidochově.
Součástí obchvatu bude i 22 protihlukových stěn o délce 4,18 kilometru.
Začnou archeologové
Záchranný archeologický výzkum, který bude předcházet výstavbě obchvatu východočeské Nové Paky, vyjde Ředitelství silnic a dálnic na více než 50 milionů korun. Výzkum provede sdružení tří společností: Samson Praha, Sovis CZ a Archaia, zapsaný ústav.
Za záchranný archeologický výzkum před započetím stavby obchvatu Nové Paky zaplatí Ředitelství silnic a dálnic sdružení tří společností s názvem „S – A – S sdružení pro ZAV N. Paka“ 53 724 484 korun s DPH.
Záchranný archeologický výzkum zahrnuje terénní část záchranného archeologického výzkumu zahrnující začištění terénu, identifikaci jednotlivých archeologických vrstev a objektů, jejich dokumentaci a rozebrání.
Dále pak zpracování záchranného archeologického výzkumu zahrnující laboratorní ošetření movitých archeologických nálezů, zpracování a vyhodnocení nemovitých a movitých archeologických nálezů v nálezové zprávě.
Součástí smlouvy je i zpracování a předání nálezové zprávy o provedení záchranného archeologického výzkumu. Nálezová zpráva má splňovat náležitosti stanovené příslušným předpisem Archeologického ústavu Akademie věd ČR.
Případné archeologické nálezy mají být subjektu určenému v souladu se zákonem o památkové péči.
Sdružení tří společností má splnit smluvní závazky do 18 měsíců od zahájení prací.
Terénní část archeologického výzkumu má stát 32 443 095 korun, zpracování terénní části archeologického výzkumu pak 11 957 305 korun.
Hlavní náplní činnosti společnosti Archaia je provádění záchranných a předstihových archeologických výzkumů na ohrožených lokalitách a stavebně historických průzkumů na území historických městských jader a předměstí českých měst, areálů opevněných sídel, vesnic i v otevřené kulturní krajině a vyhodnocování jejich výsledků.
Společnost Samson Praha je inženýrsko dodavatelská a konzultační společnost, zaměřující se nejen na dopravní a podzemní stavby, ale i na pozemní stavby a geodezii. Poskytuje služby počínající průzkumnou činností přes projektovou přípravu až po realizaci staveb a technický dozor.
Ke klíčovým projektům společnosti Sovis CZ patří dopravní stavby, mosty a projekty pro velké průmyslové společnosti. Mezi hlavní odběratele společnosti patří Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj, Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje, Ředitelství silnic a dálnic, obecní a městské úřady, Povodí Labe.
(nik)