INZERCE

Ukrajinská státní vlajka. Foto: Pixabay

Obchodní výměna mezi Českem a Ukrajinou rychle roste. Dovoz táhne hlavně železná ruda

Rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou je špatnou zprávou pro byznys. Obchodování mezi Českem a Ukrajinou je totiž v posledních letech na vzestupu, hodnota dovozu loni překonala historické rekordy. Hlavní podíl na tom má železná ruda, kterou české hutní podniky nakupují převážně v této východoevropské zemi.

Podle posledních známých čísel v systému STAZO Českého statistického úřadu za leden až listopad 2021 se do Česka dovezlo zboží z Ukrajiny v hodnotě 37,7 miliardy korun. I když v údajích ještě chyběl prosinec, tak se jednalo o rekordní hodnotu od rozpadu Sovětského svazu. Dosud nejvyšší zaznamenaná hodnota byla 28,8 miliardy korun v roce 2019.

Hlavní položkou českého importu z Ukrajiny je železná ruda. Objem dovozu za leden až listopad loňského roku dosáhl 4,5 milionu tun (nárůst o 28 procent), ve finančním vyjádření se jednalo o 17,95 miliardy korun (růst o 95,5 procenta). Z Ukrajiny tak pocházelo přes 83 procent loni dovezené železná rudy. Mezi další významné importní položky patří elektrické vodiče a kabely, hutní produkty, titanová ruda, líh, nábytek, dřevo a ovoce. Dovoz celé řady těchto i dalších produktů loni meziročně vzrostl o 30 až 70 procent.

Dovozci železné rudy do ČR

Země, ze kterých Česko dováží železnou rudu (údaje za leden až listopad 2021). Zdroj: ČSÚ, systém STAZO

Pomalejším tempem roste český vývoz na Ukrajinu. Za prvních jedenáct měsíců loňského roku dosáhl 31,7 miliardy korun a přiblížil se tak dosud nejvyšší hodnotě: 35 miliardám korun za celý rok 2019. Nad 30 miliardami korun se český vývoz pohyboval již v letech 2012 a 2013, po revoluci v roce 2014, ruském ovládnutí Krymu a povstání v Donbasu export klesl na 15,3 miliardy korun v roce 2015. V následujících letech se opět vrátil k hodnotám okolo 30 miliard korun ročně.

Mezi hlavní položky českého vývozu na Ukrajinu patří osobní auta, autodíly, mobilní telefony, notebooky, zařízení k rozvodu elektrické energie, průmyslové pece, hygienické potřeby, kosmetika, léčiva, zemědělské stroje a dětské hračky. Mezi dalšími položkami nalezneme také zbraně a munici, kterých se loni na Ukrajinu vyvezlo za 312 milionů korun.

Byznysová spolupráce se neomezuje jen na obchodní výměnu, přibývají také investice v druhé zemi. Firemní skupiny MND a EPH na Ukrajině investují do průzkumu a těžby zemního plynu, Moravia Steel tam vlastní doly na železnou rudu. Podnik Eurocar v Solomonovu na Podkarpatské Rusi montuje z dovezených dílů automobily značky Škoda. „Aktuálně na Ukrajině působí dvě stovky českých firem. Mezi nimi jsou velcí průmysloví hráči, ale i malé a střední podniky,“ uvedl loni v říjnu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Případný válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou by tak mohl negativně postihnout celou řadu českých společností. Velké potíže by ostatně způsobil i výpadek dodávek z Ruska, a to hlavně u tří zásadních položek. Rusko je prakticky jediným dodavatelem zemního plynu a jaderného paliva do Česka, vedle toho má zhruba 50procentní podíl na importu ropy.

David Tramba