Europoslanci schválili vylepšená opatření pro dovoz, vývoz a tranzit střelných zbraní, jejich komponentů a munice. Regulace přichází s jednotným digitálním systémem, díky kterému bude možné sledovat, kam evropské zbraně putují. Legislativa reaguje na problém nelegálně držených zbraní pocházejících z Evropské unie.
Na vyjednávání regulace se podílela jako stínová zpravodajka pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Vítám zejména digitalizaci, transparenci a posílení bezpečnosti nejen v Evropě,“ řekla Gregorová.
Problém se ztrácením či odcizením zbraní nebo jejich součástí, které se vyrobí v Evropě a stanou se v jiných rukou nelegálními, má více zemí Evropské unie.
Odhadem 35 milionů nelegálních zbraní je v rukou civilistů, což je více než 50 procent všech střelných zbraní v Unii.
Mohlo by vás zajímat
„Jedině moderním systémem kontroly a digitalizace dosáhneme toho, že se zbraně nedostanou do rukou těm, kterým nepatří. Přicházíme proto s digitálním systémem, který umožňuje rychlé a efektivní udělování licencí napříč Evropskou unií, díky němuž dovedeme sledovat pohyb zbraní. Systém licencí je průlomový v tom, že si členské státy budou konečně moci mezi sebou vyměňovat informace o autorizacích vývozu. Nový systém nahradí a harmonizuje všechny ty zastaralé roztříštěné systémy, které mají často stále papírovou podobu. Systém navíc výrazně omezí také byrokracii, se kterou se musejí potýkat naše podniky,“ vysvětluje Gregorová.
Gregorová vítá rovněž posílenou transparentnost, kterou nové nařízení vnese do samotných transakcí, což byla ostatně naše zásadní priorita Pirátů v průběhu celého legislativního procesu.
„Nová regulace tedy nejen posiluje bezpečnost občanů Evropské unie, občanů ostatních zemí, ale také nestabilních regionů jako je Balkán či Latinská Amerika, kam se evropské zbraně nejčastěji dostávají. V rukou kriminálních skupin pak evropské zbraně podněcují kriminalitu, násilí a přispívají k dalšímu rozdmýchávání místních konfliktů. Tamní mafie a kartely s nimi mohou vraždit své oponenty či policii. Nový transparentní systém pašování zbraní výrazně ztěžuje. Pokud byl například vývoz nějaké zbraně z jednoho členského státu zamítnut, všechny ostatní státy si budou moci v jednoduchém digitálním systému prohlédnout, že se to stalo. Omezí se tak riziko, že se dané zbraně dostanou ven z jiného členského státu,“ dodává Gregorová.
(nik)