Připravovaný zákon o podpoře bydlení, který má dnes projednávat v závěrečném čtení Poslanecká sněmovna, je noční můrou starostů a obcí. Vadí jim, že se během projednávání návrh odchýlil od původně plánované podpory dostupného bydlení pro potřebné profese, jako jsou hasiči, učitelé či lékaři, a cílí nyní především na sociálně slabé. Obávají se, že návrh v současné podobě podpoří obchod s chudobou.

„Dospěli jsme ke zhoršení oproti tomu původnímu návrhu, který byl s námi obšírně konzultován. Spoustu navržených změn vnímáme jako obrovské riziko,“ upozornil v Senátu na kulatém stolu věnovaném dostupnosti bydlení předseda komise pro sociální věci, zdravotnictví a bydlení Svazu měst a obcí ČR a náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký.

Parametry zákona jsou podle něj nyní nastaveny tak, že z asistence při hledání bydlení vyřazuje prakticky všechny domácnosti, které mají alespoň nějaký příjem. Podle propočtů svazu na ni nedosáhne ani třeba matka samoživitelka se dvěma dětmi z krajského města a příjmem 21 tisíc korun. „Bydlení dnes ale není problémem jen pro lidi, kteří jsou na dávkách. Stává se problémem pro nižší střední třídu a celou střední třídu,“ dodává Rychtecký.

Zástupci měst a obcí navíc tvrdí, že návrh ignoruje situaci a sociální rozdíly, které mezi jednotlivými regiony panují. A může je zhoršit. „Představa, že pomůže mladým lidem, učitelům, hasičům, je naivní. Zákon většinově pomůže problémovým lidem. Chtivě ho očekávají obchodníci s chudobou,“ varoval tajemník magistrátu města Kladno Zdeněk Slepička.

Mohlo by vás zajímat

Právě ve výrazném příklonu návrhu zákona o podpoře bydlení k řešení situace sociálně slabých vidí obce největší rizika. Obávají se mimo jiné další vlny stěhování sociálně slabých do již vyloučených lokalit. Přispívají k tomu podle nich i některé pozměňovací návrhy připojené k vládnímu zákonu ve sněmovně. Jde například o pozměňovací návrh, který umožňuje pro dostupné bydlení využít i domy a chaty původně určené k rekreaci.

„V bývalých Sudetech je celá řada rekreačních objektů volných, po covidu nenašly využití. V tom vidím úplně nové úskalí,“ varoval tajemník magistrátu Karviné Roman Nogol s tím, že vlastníci budou chtít právě tyto objekty nabídnout státu pro ubytování sociálně slabých. Už dnes přitom platí, že se do sociálně vyloučených lokalit stahují problémoví obyvatelé a situaci v nich ještě zhoršují. Návrh zákona o podpoře bydlení by podle zástupců obcí mohl tento trend urychlit.

Obce proto nechtějí ztratit kontrolu nad tím, kdo bude dostupné bydlení v Česku ovlivňovat. „Zásadní by bylo, kdyby se posílila role měst a obcí, zejména v tom, kdo se k těm bytům dostane,“ navrhuje řešení Slepička.

Žádný ideál, jen první krok, říká Kulhánek

Podle ministerstva pro místní rozvoj ale již nyní zákon obsahuje pojistky, které mají zabránit nežádoucímu ovlivňování systému nevhodnými hráči. Aby se do systému nedostali obchodníci s chudobou či jiné problémové subjekty, zajistí podle něj kraje. „Prověřování bude na krajích. I celostátní organizace se budou muset registrovat na krajích,“ uvedl Vít Lesák – šéf odboru politiky bydlení ministerstva pro místní rozvoj.

To ale zástupci obcí, které léta bojují proti bujení sociálně vyloučených lokalit, nepovažují za dostatečné. „Kraje jsou odtržené od toho reálného života, který na obcích vykonáváme, a bude se to pak možná realizovat obecně,“ řekl České justici Slepička.

Zástupcům obcí také vadí, že zákon negarantuje obcím žádné dodatečné finance na podporu bydlení. Ministerstvo pro místní rozvoj obcím sice přislíbilo, že dostanou peníze alespoň na zřízení kontaktních míst pro podporu bydlení, peníze na ně ale bude hledat až ve státním rozpočtu na příští rok. „Dobrá vůle Ministerstva pro místní rozvoj je zřejmá, ale pokud nedostane nové prostředky, tak budeme jen přerozdělovat to málo, o kterém máme nyní,“ uvedl Roman Nogol.

Návrh zákona o podpoře bydlení není ideální. „Je to ale kompromisní stavební kámen, na kterém se dá stavět do budoucna,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek na kulatém stolu pořádaném senátory. Na snímku vedle senátorek Evy Rajchmanové (KDU-ČSL) a Hany Kordové Marvanové (SPOLU). Zdroj: Senát PČR

Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) ale obce volají po vytvoření ideálu. „Souhlasím s vámi, že to ideální stav není, ale pořád je to zlepšení,“ řekl na adresu současné podoby návrhu a dodal: „Česká republika získává právní normu, která tady 30 let chyběla. Je to kompromisní stavební kámen, na kterém se dá stavět do budoucna.“

Senátorka Marvanová: Zákon potřebným bydlení nezajistí

Strach z toho, že zákon nemůže v praxi fungovat, se ale objevuje i mezi senátory. Na úterním kulatém stolu jej vyjádřila například senátorka Hana Kordová Marvanová (SPOLU). Navržený systém asistence při hledání bydlení považuje za příliš byrokratický a těžkopádný. Jistotu bydlení lidem nezaručí.

„Copak těm lidem pomůže ten papír, který dostanou z úřadu, že mají nárok na podporu při hledání bydlení? To jim tedy nepomůže. Lidem pomůže jen to, že byty budou levnější, že na trhu dostanou nájem, anebo že bude více obecních bytů. Důležité je, aby byl dostatek bytů, aby člověk s tím papírem mohl jít někam a ten byt dostal,“ zdůraznila Marvanová.

Právě senátory chtějí obce požádat o pomoc a opravu zákona, jakmile jim ho sněmovna postoupí. „Na Senát obrátíme s konkrétními stanovisky ve snaze zvrátit problémové pozměňovací návrhy,“ avizoval Rychtecký. Obce přitom nejsou první, kdo návrh kritizuje. S odmítnutím se setkal ve vládě i ve sněmovně.

Zákon o podpoře bydlení má usnadnit hledání bydlení zhruba 160 tisícům lidí. Původní ambice dnes již bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ale byly větší. Měl pomoci až 1,6 milionu lidí včetně těch z pomáhajících profesí, jako jsou například lékaři, zdravotní sestry nebo učitelé. Podle Karla Trpkoše z ministerstva práce a sociálních věcí, které se na přípravě předpisu také podílelo, ale takové ambice nebyly v souladu s možnostmi České republiky.