Řadě obcí v České republice hrozí vylidňování, dochází také k propadu lokální ekonomiky. Zastavit to může efektivní strategické plánování, zacílení na rozvoj technologií, dobře nastavená podpora i kvalitní doprava, shodli se na tom účastníci konference Podpora lokální ekonomiky jako nástroj k rozvoji obcí. „Žádná společnost nemá zájem na tom, aby se její život odehrával výhradně v nějakých centrech. Měla by žít celá země a celá krajina. To je náš zájem,“ uvedl v úvodu akce místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

Podle senátora a starosty obce Bolatice Herberta Pavery (TOP-09) dochází k úbytku obyvatel v obcích v posledních dvaceti letech, někde může jít podle něj až o 40 procent lidí. „Je to trend, který je nutné zastavit, abychom neskončili jako v jižní Evropě, kde v řadě malých vesnic zůstavují jen senioři a spousta domů zeje prázdnotou,“ podotkl.

Mezi nejvíce postižené regiony v České republice patří podle senátora Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, ale i část vesnic na Vysočině, které přišly o velkou část svých obyvatel.

Pavera také poznamenal, že je v České republice řada obcí, které udělaly obrovský kus práce a naopak přilákaly nové občany. „Jednak jsou v blízkosti velkých aglomerací, což jim napomáhá, ale nespaly na vavřínech a připravily si rozvojové plány, aby tam lidé přicházeli a zůstali.“

Mohlo by vás zajímat

Právě důležitost strategického plánování, spolupráce mezi obcemi, a to i mezinárodní, sdílení zkušeností, ale především také spoluúčast občanů je podle senátora stěžejní. „Všichni víme, jak je důležitá ekonomika a lokální ekonomika pro rozvoj malých i větších obcí. Lidé na venkově a ve vesnicích hledají především klid a blízkost přírody. Samozřejmě ale potřebují i kvalitní služby,“ poznamenal Pavera.

Jedná se podle něj o dobré dopravní spojení, ať už vlakové nebo silniční, ale jde i o vysokorychlostní internet, který je důležitý proto, aby lidé mohli pracovat i z domova. Jmenoval ale také další služby, jde o poštu, obchody, provozy živnostníků, školy, ale například i hospodu či kostel. „To vše patří k tomu, aby ta vesnice žila,“ upozornil. Rozvoj obcí ale podle Pavery nemůže být také úspěšný bez zapojení státu a dobře nastaveného rozpočtového určení daní.

Spojení veřejného a soukromého sektoru

Podle Jiřího Oberfalzera je při hledání efektivních cest k podpoře lokálních ekonomik, udržitelnému rozvoji obcí a regionů a zvýšení kvality života občanů důležitá i spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem, akademickou sférou a místními komunitami.

Senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) na příkladu nákupu a rekonstrukce tamního zámku popsal, jak může zvýšit zájem o region investice do památky, která byla původně v dezolátním stavu. „Investice do zachování a revitalizace našeho kulturního dědictví není pouze otázkou uchování minulosti, je to strategická investice do ekonomického rozvoje,“ uvedl.  Díky obnově zámku, ve kterém je umístěna Muchova Slovanská epopej, do Moravského Krumlova loni zavítalo až 50 tisíc turistů, kteří využívali místní služby.

Hnacím motorem rozvoje může být i kvalita života v určitém místě, myslí si to vedoucí Střediska pro výzkum regionálního rozvoje Západočeské univerzity v Plzni Jiří Ježek. „Dobré podmínky pro život jsou magnetem pro vysoce kvalifikovanou sílu a za tou jde kapitál,“ poznamenal Ježek.

Podle výkonné ředitelky Kanceláře Svazu měst a obcí České republiky Radky Vladykové je hybatelem regionálního rozvoje jednoznačně i osoba odvážného lídra. S tím souhlasil také senátor Rostislav Koštial (ODS).

„Klíčové je personální obsazení měst a obcí lídry s vizí, kterou mají odvahu naplnit,“ uvedla Vladyková. Také podle ní je zásadní i spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Co je podle ní důležité pro rozvoj lokální ekonomiky, je kvalita územního plánovaní. „Každá obec, která se zakonzervuje, a řekne, že už nepostaví ani jeden byt, je odsouzena k zániku,“ uvedla Vladyková. Koštial pak uvedl, že se v rámci rozvoje regionu osvědčuje spolupráce se soukromým sektorem.

Nejde jen o finanční podporu

Podpora lokální ekonomiky podle ředitele Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory České republiky Ladislava Minčiče nemusí znamenat jen její finanční podporu, důležité je i zlepšování podnikatelského prostředí, zjednodušování a zpřehledňování regulace, zkracování a digitalizace správních řízení a snižování administrativní zátěže firem.

Finanční podpora by podle něj měla být spíše návratnou finanční výpomocí, než dotací a také spíše odloženou daňovou povinností, než definitivní slevou na dani. Rozpočtové určení daní by podle něj mělo být nastaveno tak, aby bylo pro obce motivační. A rozpočtové určení daní zmiňovali na konferenci i další řečníci.

U řečnického pultíku je vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací ministerstva průmyslu a ochodu Petr Očko. Zleva sedí senátor Rostislav Koštial, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer a senátor Herbert Pavera. Foto: Tereza Čapková

Náměstek ministra pro místní rozvoj a člen Evropského výboru regionů Radim Sršeň uvedl, že je potřeba se zaměřit na nespokojenost, která na venkově může panovat, a na zvýšení kvality života. „Dnes existují velmi dobrá data na evropské úrovni v rámci dostupnosti různých ukazatelů,“ zmínil s tím, že data z národní úrovně se snaží vtělit i do podpory v rámci dotačních titulů. Velmi důležitý fenomén a faktor rozvoje je také podle něj vysokorychlostní internet.

Ministerstvo pro místní rozvoj se podle Sršně snaží podstatně více cílit na postižené regiony, zejména hospodářsky a sociálně ohrožená území. Zmínil, že dotace by měly stimulovat lokální ekonomiku.

Na konferenci vystoupil za soukromý sektor generální ředitel CorCo Systems Petr Stuchlík, který představil projekt Corrency. Jde o digitální nástroj pro rozhýbání lokální ekonomiky. „Pilířem projektu Corrency na podporu lokální ekonomiky je spoluúčast občanů, bez kterých nemůže fungovat žádná obec. Poskytujeme navíc efektivní nástroj pro práci s daty, které starostům přinášíme, jelikož bez dobrých dat není možné dělat dobrá rozhodnutí,“ uvedl Stuchlík.

Do projektu Corrency se zapojilo i město Aš. Podle starosty Vítězslava Kokoře to umožnilo přímou podporu místních podnikatelů prostřednictvím plateb občanů. „Projekt byl zaveden s cílem stimulovat místní ekonomiku, podpořit malé podniky a zvýšit oběh peněz v lokálním prostředí,“ poznamenal Kokoř. Město Aš trpí podle něj kvůli blízkosti Německa odlivem pracovních sil, ale i služeb.

U řečnického pultíku je generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán. Zleva sedí senátor Rostislav Koštial, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer a senátor Herbert Pavera. Foto: Tereza Čapková

Petr Očko, vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací ministerstva průmyslu a ochodu, pověřený řízením agentury CzechInvest uvedl, že ministerstvo dělá řadu aktivit na podporu rozvoje v obcích. Podpora podole něj mimo jiné podle něj mířila právě i na projekt  Corrency. Úřad se podle něj věnuje i podpoře digitální infrastruktury a zaplňování bílých míst v České republice. „Určitě chceme chytré obce,“ glosoval Očko. S obcemi podle něj dlouhodobě spolupracuje i CzechInvest. „Myslím, že ta velká síla spolupráce CzechInvestu s obcemi je datová základna, kterou dnes máme,“ dodal s tím, že jsou spolu s obcemi schopni dělat také různé další aktivity na podporu inovací a investic.

Generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán představil poštu jako součást ekonomického rozvoje venkova. Pobočková síť bude podle něj plošně poskytovat další nové služby. „Spotřeba základních poštovních služeb jde dolů, já to beru jako příležitost, aby se Česká pošta posunula někam jinam, aby využila svoje kapacity, které má, a stala se otevřenou platformou pro občany, kteří budou moci využívat infrastruktur pošty k jiným agendám, které jim zpříjemní a usnadní život,“ zmínil Štěpán. K tomu ale bude podle něj potřeba poštu transformovat. Jde podle něj o oddělení komerčních logistických a klasických poštovních služeb, které jsou svázány poštovní licencí a poštovní legislativou.

Podporu lokální ekonomiky a rozvoj obcí z pohledu bank představil na akci Pavel Kváš z České spořitelny. Jak fungují Místní akční skupiny v rámci rozvoje venkova zase popsaly Mirka Soldánová a Petra Hartmanová.

Tereza Čapková