Většina důležitých politických stran ve svých volebních programech píše, že chtějí zajistit chudým občanům sociální bydlení, přičemž mají pomoci obce. Některé samosprávy proto už nyní řeší problematiku bezdomovectví, předražených ubytoven a vyloučených lokalit. Ekonomický deník přináší exkluzivní seznam dotačních titulů, které lze na sociální byty využít.
Politické strany před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny vyhlašují boj proti bezdomovectví. Dosluhující vládní koalice ostatně schválila návrh zákona o sociálním bydlení, který sice nestihl projít Parlamentem, ale v pozměněné podobě možná nabude účinnosti během dalšího funkčního období. Navržený právní předpis předpokládal, že nejchudším občanům pomůžou samosprávy, které v takovém případě získají dotační podporu. Nejenom proto přibývají obce, které upravují prázdné budovy na byty.
Jihomoravská metropole letos hostila Kongres místních a regionálních samospráv Rady Evropy, kde ohledně integrace panoval veskrze optimismus. “Jako každé město, taky Brno bojuje proti bezdomovectví a proti obchodu s chudobou. Nastartovali jsme celou řadu projektů a jsme na dobré cestě, jak pozitivně vyřešit integraci ohrožených skupin i cizinců,” řekl primátor jihomoravské metropole Petr Vokřál (ANO).
“Ve Středočeském kraji žije 65 tisíc cizinců – zejména Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, Poláci a Bulhaři. Všichni pracují a není s nimi problém,” uvedla speciálně k mezinárodnímu soužití Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), hejtmanka nejrozlehlejšího tuzemského kraje.
Mohlo by vás zajímat
Obce a kraje mohou na sociální bydlení využít řadu dotačních titulů, buďto národních nebo evropských, které shrneme.
[mn_protected]
Stálá nabídka poradenství od vládní agentury
Pod Úřadem vlády funguje Agentura pro sociální začleňování, kde mohou obce požádat o konzultaci. Existují tři regionální pobočky: v Praze (Markéta Procházková, e-mail: [email protected]), Ostravě (Jana Klimundová, [email protected]) a Ústí nad Labem (Naďa Tlamichová, [email protected]). Anebo napište zástupkyni ředitele, Radce Soukupové na e-mailovou adresu: [email protected]
Státní fond rozvoje bydlení přijímá žádosti kontinuálně
Program výstavby – podrobnosti ZDE
- Příjemce: veškeré právnické osoby (včetně obcí) a fyzické osoby
- Cíl: podpora výstavby nájemního bydlení pro seniory, mladé, handicapované obyvatele
- Forma: nízkoúročený úvěr do výše 80 % rozhodných výdajů, úroková sazba od 0,75 % p.a., úročení úvěru fixní po celou dobu jeho splácení
Evropské dotace právě běží a čekejme další
Nyní jsou otevřené výzvy v rámci takzvaných integrovaných nástrojů:
Tady mohou krajská města a “místní akční skupiny” (například zástupci občanů, ale taky podnikatelů) čerpat peníze obecně na “sociální infrastrukturu”. Do roku 2023 nabízejí takzvané “integrované nástroje” až 1,9 miliard Kč. Záleží na příjemcích, kolik prostředků použijí konkrétně na sociální bydlení.
Integrovaný regionální operační program (IROP)
Tady právě končí takzvané individuální výzvy č. 34 a č. 35. Vybráno bylo 116 projektů za 730 milionů Kč – jejich seznam najdete ZDE. Pravděpodobně v listopadu čekejme nové individuální výzvy, kudy protečou 2 miliardy Kč – harmonogram naleznete ZDE.
Národní dotační tituly budou vyhlašovány během října
Následující dotační tituly běží přímo pod Ministerstvem pro místní rozvoj.
Pečovatelský byt
- Příjemce: obec, jiná právnická osoba, nestátní neziskové nebo církevní organizace
- Cíl: zpřístupnění nájemního bydlení osobám v tíživé sociální situaci způsobené zdravotním stavem nebo věkem nad 65 let
- Výše dotace: na 1 bytovou jednotku až 600 tisíc Kč
Komunitní dům seniorů
- Příjemce: obec, jiná právnická osoba, nestátní neziskové nebo církevní organizace
- Cíl: podpora komunitního soužití osob starších 60 let s cílem podpořit jejich soběstačnost v nájemních bytech v komunitních domech se sdílenými prostory
- Výše dotace: na 1 bytovou jednotku až 600 tisíc Kč
Vstupní byt
- Příjemce: právnické osoby kromě obcí, nestátní neziskové nebo církevní organizace
- Cíl: zpřístupnění nájemního bydlení osobám v tíživé sociální situaci
- Dotace: na 1 bytovou jednotku až 550 tisíc Kč, v případě koupě 80 % ceny (max. 400 tisíc Kč)
[/mn_protected]
Petr Woff