INZERCE

Radnice do zkušebního provozu vložila dva miliony korun, může tak correnty rozdělit mezi až 2000 lidí. Foto: Media PRG

O program podpory lokální ekonomiky Corrency je podle Prahy 1 zájem

Do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se v Praze 1 zatím zapojilo 1 156 obyvatel a 155 provozoven. Projekt městská část spustila v květnu a zkušebně potrvá do konce června. Spočívá v tom, že zájemci dostanou od radnice zadarmo 1 000 tzv. correntů, z nichž každý má u zapojených obchodníků hodnotu jedné koruny. Při nákupu je lidé mohou použít na polovinu útraty, zbytek uhradí ze svého. Jak dnes novinářům řekli zástupci radnice, projekt je podle nich úspěšný a městská část v něm chce pokračovat.

„Projekt Corrency má tu unikátní výhodu, že zacílí nejen na podnikatele, ale i na místní občany, jejichž koupěschopnost tímto způsobem dokážeme podpořit,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Radnice do zkušebního provozu vložila dva miliony korun, může tak correnty rozdělit mezi až 2000 lidí. Systém poskytuje soukromý provozovatel, kterému za to radnice podle dřívějších informací zaplatí sedm procent z celkem alokovaných dvou milionů korun.

Ředitel Corrency a bývalý pražský zastupitel za ANO Petr Stuchlík řekl, že oproti předpokladům zkušební provoz v Praze 1 přinesl některá překvapení.

„Je mnohem menší zájem mezi restauratéry, než jsme očekávali, protože prostě ty hospody jsou plné,“ uvedl.

Dodal, že mezi pěti nejvyhledávanějšími podniky je jenom jedna restaurace, kde correnty používají primárně stálí hosté.

Ukázalo se podle něj také to, že zájem o correnty je zejména mezi obyvateli s nižšími příjmy, jako jsou senioři, kteří je využívají především k nákupu základních potřeb typu potravin.

„Je to vlastně trochu smutné, ukazuje to, že důchodci musí opravdu hodně šetřit,“ řekl Stuchlík. Dodal, že systém funguje prostřednictvím SMS, aby jej mohli používat i lidé bez chytrého telefonu.

Radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO) uvedl, že po vyhodnocení zkušebního provozu by v budoucnu městská část mohla systém využívat k podpoře vybraných cílových skupin obyvatel a podniků. Mělo by podle něj jít například o volnočasové aktivity pro děti, nákup školních potřeb nebo právě seniory.

Stuchlík k tomu doplnil, že podobně směrem se zřejmě bude orientovat celý projekt. Obecně se podle něj rýsují dvě hlavní zaměření, a to podpora dětských kroužků a sportovních aktivit. Dodal, že o systém má zájem celá řada českých municipalit, ale situaci komplikují blížící se komunální volby. Radnice se podle něj bojí, že zapojení do Corrency budou lidí interpretovat jako kupování voličů.

První dvouměsíční zkušební projekt systému Corrency pro samosprávu se uskutečnil loni v Kyjově. V Praze nyní funguje také v Praze 18, kde se jej radnice rozhodla využít k podpoře sportovišť, která zasáhla pandemie koronaviru. Podle Stuchlíka je i tam systém úspěšný a radnice se ho rozhodla o měsíc prodloužit.

(ede)