INZERCE

Pracoviště Energetického regulačního úřadu. Foto: ERÚ

O pozici ve vedení regulačního úřadu je zájem. Do výběrového řízení se přihlásilo asi deset zájemců

Po neúspěšném prvním pokusu vybrat nového člena Rady Energetického regulačního úřadu to zřejmě vyjde na druhý pokus. Do výběrového řízení se tentokrát dle zjištění Ekonomického deníku přihlásilo asi deset zájemců. Spekuluje se o účasti známých jmen z české energetiky, a to včetně bývalého šéfa společnosti ČEPS.

Účast „zhruba deseti“ uchazečů potvrdil Ekonomickému deníku pověřený šéf sekce energetiky a jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. O konkrétních jménech však zatím hovořit nechtěl a prý je ani nezná. Znát je bude až po otevření obálek s přihláškami do výběrového řízení. Přesto se již dnes v prostředí české energetiky živě spekuluje o přihlášených osobách.

Pro vysvětlení: V čele Energetického regulačního úřadu stojí od roku 2017 pětičlenná rada, každý rok dochází k obměně jednoho člena. Ti jsou jmenováni na pětileté funkční období. Do kompetence Rady ERÚ patří vedle běžné „šéfovské“ agendy třeba schvalování zásad cenové regulace, cenových rozhodnutí či druhostupňové řízení v případě podání rozkladu vůči rozhodnutí vydanému pracovníky úřadu.

Jedno místo v Radě ERÚ zůstává volné od konce loňského prosince, kdy z funkce odešel Petr Kusý. Ten dal přednost manažerskému postu ve společnosti PREdistribuce. První pokus o výběr nového radního nevyšel, zřejmě i vinou nešťastného načasování na dobu vánočních svátků. Přihlásili se jen dva zájemci, kteří nebyli do této pozice příliš vhodní. Nové výběrové řízení vypsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na počátku března, zájemci dostali celý měsíc na podání přihlášky.

Bývalý šéf ČEPS, zástupce Vitáskové či ekonom z Rady ČNB?

Ekonomický deník od svých zdrojů zná konkrétní jména lidí, kteří se údajně o pozici v Radě ERÚ ucházejí. Jedná se o spekulace a zákulisní informace, které je nutné brát s rezervou. Pro zajímavost nicméně jména pěti uchazečů, o kterých se mezi insidery hovoří, přinášíme v následujícím přehledu:

  • Vladimír Tošovský – bývalý generální ředitel společnosti ČEPS (2006-09 a 2010-16) a krátce ministr průmyslu a obchodu v úřednické vladě Jana Fischera (2009-10)
  • Pavlína Kouřilová – místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelka firmy Pražská plynárenská Distribuce (2015-22), nyní má kariérní pauzu
  • Martin Laštůvka – bývalý místopředseda ERÚ za éry předsedkyně Aleny Vitáskové; na ERÚ měl na starosti obnovitelné zdroje, v únoru 2016 rezignoval ze zdravotních důvodů
  • Lubomír Lízal – ekonom, v letech 2011 až 2017 člen bankovní rady České národní banky; od roku 2017 působí jako vyučující na pražské ČVUT
  • Pavel Šolc – zkušený manažer, který zastával pozice náměstka ministra průmyslu a obchodu pro energetiku (2012-15), člena představenstva ČEZ Distribuce (2016-20) a teď je členem představenstva společnosti ČEPS (od září 2020).

Na závěr připomeňme, že situace na ERÚ není zrovna idylická. Na úřadě roste nespokojenost kvůli přibývajícím kompetencím a úkolům, což není vyváženo personálním ani finančním posílením regulátora. Spekuluje se také o rostoucím napětí mezi předsedou Rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem a ostatními radními. Podle vyjádření některých insiderů z prostředí energetiky je Trávníček jako šéf příliš opatrný a vyhýbá se rozhodování v citlivých případech.

Jak Ekonomický deník již dříve informoval, bývalý radní Petr Kusý nastoupil od 1. března do společnosti PREdistribuce na seniorní manažerskou pozici. „Říká se, že změna je život. Po důkladném zvážení jsem se rozhodl, že nebudu obhajovat mandát radního ERÚ, který mi na konci roku skončil. Po 17 letech už jsem potřeboval změnu,“ uvedl Petr Kusý ke svému odchodu z regulačního úřadu.

David Tramba