Nejvyšší státní zastupitelství nově kodifikuje nakládání se žalobním návrhem a konkrétní obsah obžaloby. Státní zástupce bude muset jako žalobce vždy přezkoumat, zda je zachována totožnost skutku a do obžaloby nově uvede návrh na uložení trestu i důkazy, které provede před soudem. Ve výjimečných případech je zašle soudu sdělením. Takové zásady zavádí mimo jiné pokyn obecné povahy Nejvyššího státního zastupitelství z letošního září.
Pokyn obecné povahy nejvyššího státního zástupce ze dne 3. září 2019, o postupu státních zástupců v trestním řízení ocenil v souvislosti s novým pravidlem náležitostí obžaloby na semináři o kumulaci trestů v Parlamentu i předseda senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu soudce Jiří Říha.
Podle jeho slov má být návrh trestu součástí obžaloby proto, aby si obžalovaný od začátku uvědomil, o co se hraje. „Dnes se jako trumf schovává do závěrečné řeči státního zástupce. Díky Nejvyššímu státnímu zastupitelství se už v obžalobách začíná objevovat,“ řekl soudce na semináři, o kterém Česká justice informovala.
[mn_protected]
Jak také na předmětném semináře zaznělo, nová zásada se neobešla bez diskuse mezi státními zástupci – jde o ustanovení pokynu obecné povahy, ke kterému byla diskuse nejširší, uvedl na semináři ředitel legislativního a analytického odboru Nejvyššího státního zastupitelství Miloslav Růžička: Co se týče návrhu trestů v obžalobách, je to dobré opatření, ke kterému byla v rámci návrhu našeho pokynu obecné povahy největší diskuse, uvedl státní zástupce nejvyššího státního zastupitelství. Nový rozsáhlý Pokyn obecné povahy je na webu Nejvyššího státního zastupitelství.
Mohlo by vás zajímat
Předmětné ustanovení vypadá takto:
Čl. 60 Obžaloba
(1) Státní zástupce před podáním obžaloby přezkoumá výsledky přípravného řízení, důvodnost postavení obviněného před soud a zda bylo řádně zahájeno trestní stíhání70) a je zachována totožnost skutku.185)
(2) Žalobní návrh musí být stručný, ucelený, jasně formulovaný, logicky uspořádaný a musí obsahovat náležitosti podle zákona (§ 177 písm. c) tr. ř.). Do žalobního návrhu se též uvede návrh na uložení trestu s uvedením jeho druhu a výměry nebo návrh na upuštění od potrestání; pokud je navrhován trest propadnutí majetku, peněžitý trest nebo trest propadnutí věci, uvede se, zda a jaké věci byly zajištěny pro účely jeho výkonu. Návrh na uložení trestu se do žalobního návrhu neuvede, je-li to nezbytné s ohledem na důkazní, skutkovou či právní složitost věci, návrh se však zašle soudu samostatným sdělením. Státní zástupce může v samostatném sdělení adresovaném soudu též uvést, že hodlá ve věci navrhovat druh nebo výměru trestu, které nelze uložit trestním příkazem (§ 314g odst. 2 tr. ř. a contrario). Podal-li státní zástupce obžalobu ve věci, v níž bylo rozhodnuto o zajištění majetku (díl čtrnáctý), postupuje podle čl. 77.
(3) Považuje-li státní zástupce za splněné podmínky k vydání trestního příkazu, uvede to v obžalobě.
(4) Státní zástupce v obžalobě uvede, které důkazy provede před soudem, zejména které svědky svědčící ve prospěch obžaloby zamýšlí sám před soudem vyslechnout.186) Tyto návrhy může učinit součástí samostatného sdělení soudu, které doručí současně s obžalobou. Návrhy na provádění důkazů státním zástupcem je nutno v obžalobě odlišit od návrhu na výslech svědků soudem. Státní zástupce navrhuje k výslechu před soudem zpravidla jen svědky, na jejichž osobním výslechu trvá. V odůvodnění obžaloby187) uvede důkazy, o něž se obžaloba opírá, i své právní úvahy.
(5) Státní zástupce označí obviněného jako spolupracujícího188) za částí obžaloby, v níž uvádí osobní údaje obviněného, v samostatně odděleném odstavci a s odkazem na ustanovení § 178a odst. 1 tr. ř.
(6) Státní zástupce v obžalobě nebo v samostatném sdělení požádá soud, aby se mohl osobně zúčastnit projednávání věci před soudem jako dozorový státní zástupce.189)
(7) Podává-li státní zástupce obžalobu pro dílčí útok pokračujícího trestného činu,190) posouzeného jako další skutek,191) pro jehož ostatní útoky již dříve podal nebo hodlá podat obžalobu pro jiné dílčí útoky tohoto trestného činu, takže přichází v úvahu uložení společného trestu,192) v obžalobě odkáže na dílčí útoky, ohledně nichž byla obžaloba dříve podána, a popíše tento dílčí útok, pro který zamýšlí podat novou obžalobu. Jako předběžnou otázku193) posoudí, zda všechny tyto dílčí útoky tvoří součást jednoho pokračujícího trestného činu.190)
(8) Státní zástupce zabezpečí pořízení překladu obžaloby70) a překlad doručí soudu spolu s podanou obžalobou; překlad obviněnému nedoručuje. Týká-li se obžaloba více obviněných, přeloží se jen část, která se týká příslušného obviněného, lze-li ji oddělit.
Nový pokyn obecné povahy nejvyššího státního zástupce nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2020 a je doplněn aparátem formulářů, které budou muset státní zástupci vyplňovat.
[/mn_protected]
Irena Válová