Neděle, 17. října, 2021

Nový systém BankID mohou lidé využívat už čtyři měsíce. Do konce roku jej nabídnou všechny banky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česko je díky bankovní identitě o krok dál v digitalizaci. Nový systém elektronické identifikace BankID umožňuje bezpečné a snadné přihlášení online. S orientací v problematice bankovní identity a s adopcí technologie pomůže firmám nový informační web, který vytvořilo české softwarové studio Applifting. To také stojí za vývojem samotné technologie bankovní identity. Do konce tohoto roku plánují zpřístupnit služby BankID všechny banky působící v České republice.

Nový systém elektronické identifikace BankID je cestou, jak lidem zjednodušit komunikaci s úřady, při peněžních transakcích i přihlašování do e-shopů. 

BankID umožní uživatelům používat jediný účet pro komunikaci s úřady, přihlašování do zákaznických zón, podepisování dokumentů i nákupy v e-shopech. Svou univerzálností se tak staví na úroveň čtyř technologických gigantů Google, Microsoft, Facebook a Apple. Přihlášení pomocí BankID je chráněno přísným, víceúrovňovým zabezpečením bankovních institucí. 

Informační portál

„Abychom firmám pomohli s pochopením důležitosti bankovní identity a s adopcí této technologie do jejich obchodních procesů, vytvořili jsme informační portál svetbankid.cz,“ vysvětluje CEO a spoluzakladatel vývojářského studia Applifting Vratislav Kalenda.

Již nyní na webovém portále najdou firmy informace o implementaci, provozu a novinkách, včetně technologicky zaměřených rozhovorů. Další obsah zaměřený na integraci a technologické řešení bude postupně přibývat. 

„Applifting byl od počátku naším partnerem číslo jedna, protože postavil celé BankID řešení. O jejich technické odbornosti jsme vůbec nepochybovali,“ říká Jan Blažek, předseda představenstva ve společnosti Bankovní identita, která stojí za vznikem elektronické identifikace BankID. Ta projekt založila v roce 2019 a počátkem letošního června pak spustila systém v ostrém provozu.

Nahlížení do katastru či uzavírání hypoték

Bankovní identitu lze dnes již využít také k přihlášení do státem provozovaného Portálu občana veřejné správy. Zde například získají přístup do katastru nemovitostí, informace o svých dopravních přestupcích, výpis z rejstříku trestů, potvrzení o bezdlužnosti či podají daňové přiznání. Do budoucna by měla umožnit také komunikaci s pojišťovnami či sjednání smluv a uzavírání hypoték online bez nutnosti dokládat další doklady.

Samotný proces vyžaduje dvoufázové ověření, například potvrzením v mobilní aplikaci či zadáním SMS kódu. Platforma přitom klientská data nesbírá ani neshromažďuje, pouze zajišťuje komunikaci mezi bankou a uživatelem, jehož ověřenou identitu následně předává třetí straně.

Jednoduše a bezpečně

„Identifikace prostřednictvím BankID je správným krokem k digitálnímu Česku. Uživatelům umožní přihlašovat se k široké nabídce služeb i e-shopů pomocí jediného účtu. Protože však proces probíhá prostřednictvím bank, které mají velmi přísné bezpečnostní systémy, je proti přihlašování prostřednictvím e-mailů celý proces jednodušší a mnohem bezpečnější,“ dodává Kalenda. 

Službu BankID aktuálně mohou využívat klienti České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Moneta Money Bank, do konce roku by se měly zapojit také Fio banka, mBank, Raiffeisenbank i UniCredit Bank.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter