Nová legislativa německé vlády týkající se energie v budovách, která má postupně ukončit používání topných systémů na fosilní paliva, vyvolala smíšené reakce průmyslových sdružení a ekologických skupin. Tolik diskutovaný zákon, který byl představen 8. září, „konečně vytváří jistotu plánování při přechodu na vytápění pro spotřebitele, průmysl a kvalifikované profese,“ uvedla vedoucí průmyslového sdružení pro obnovitelné zdroje energie BEE Simone Peterová. Ekologická nevládní organizace Greenpeace naproti tomu uvedla, že zákon není dostatečně ambiciózní a nedosahuje klimatických cílů pro sektor vytápění, uvedl server Clean Energy Wire.

Vedoucí průmyslového sdružení pro obnovitelné zdroje energie BEE Simone Peterová tvrdí, že toto „opožděné“ rozhodnutí umožní nárůst energie z obnovitelných zdrojů v odvětví vytápění, což je naléhavě nutné pro snížení nákladů a emisí pro vznikající udržitelný průmyslový sektor. Šéf BEE uvedl, že zelený vodík nemůže hrát hlavní roli v dekarbonizaci odvětví kvůli obavám z nedostatku a stávajícímu využití v odvětvích, jako je letectví nebo těžký průmysl.

„Pouze s obnovitelnými řešeními – od tepelných čerpadel, solárních, termických a geotermálních zařízení až po dřevo, pelety a bioplyn – může být přechod na vytápění úspěšný,“ řekla Peterová a doplnila, že odložení povinného podílu 65 procent obnovitelných zdrojů v zákoně způsobilo rozladění v průmyslu.

Sdružení energetického průmyslu BDEW poznamenalo, že zákon byl od doby, kdy jeho první návrhy vyvolaly na začátku tohoto roku rozruch v politické debatě, podstatně vylepšen.

Mohlo by vás zajímat

„Předložené nařízení představuje pevný základ pro zahájení přechodu na vytápění, ale ještě je třeba udělat mnoho práce,“ uvedla vedoucí BDEW Kerstin Andreaeová.

Nejdůležitější pro všechny zúčastněné by nyní podle ní mělo být plánování zabezpečení realizace prvních kroků pro komplexní přechod v odvětví.

Andreaeová dodala, že požadavky zákona na dosažení klimatické neutrality plynových sítí stále představují pro provozovatele sítí značné výzvy.

Kotle budí emoce

Ekologická nevládní organizace Greenpeace ale naopak uvedla, že zákon není dostatečně ambiciózní a nedosahuje klimatických cílů pro sektor vytápění.

„Namísto toho, aby FDP (strana vládní koalice Svobodní demokraté) oslavovala přechod od ropy a plynu jako sociálně spravedlivý modernizační projekt, vysmívá se klimatickým opatřením jako údajně sociálně nepřijatelné zátěži,“ uvedl vedoucí Greenpeace Martin Kaiser.

Vláda tím podle něj riskuje, že „odradí lidi od klimatických opatření a plní přání populistických stran“, argumentoval.

Evropská zastřešující skupina nevládních organizací EEB uvedla, že zákon „staví evropský přechod na vytápění na nejisté základy“ a představuje promarněnou příležitost pro důslednější opatření v oblasti klimatu.

„Umožnit instalaci nových kotlů na fosilní paliva v roce 2024 a za určitých podmínek až do roku 2044 je šílený nápad,“ uvedl podle serveru Clean Energy Wire politický manažer EEB Lukey Haywood.

Dodal, že to povede k vyšším emisím a v konečném důsledku také k vyšším nákladům pro zákazníky, kteří své systémy vymění později.

(nik)