Společnost Slovenské elektrárne dokončila energetické zprovoznění třetího bloku Mochovce posledním testem ve fázi aktivního testování – 144hodinovým demonstračním provozem při plném výkonu reaktoru. Šestidenní průkazný provoz prokázal shodu s konstrukčními parametry nového bloku a prokázal, že je schopen bezpečného provozu. Od 31. ledna, kdy byl poprvé nasazen do sítě, dodal více než 1,2 milionu megawatthodin. Tento objem vyrobené elektřiny bez emisí oxidu uhličitého stačí na pokrytí roční spotřeby téměř půl milionu slovenských domácností.

„S hrdostí a zadostiučiněním oznamuji úspěšné dokončení poslední zkoušky zkušebního provozu elektrárny Mochovce 3. Třetí blok je důležitým pilířem našeho úsilí o zajištění stabilních a bezpečných dodávek elektřiny na Slovensko. Děkuji všem našim zaměstnancům a partnerům za jejich neúnavnou práci a obětavost, která umožnila tento úspěch. Věříme, že třetí blok bude dlouhodobě přínosem pro slovenský energetický mix a pomůže nám dostát našim závazkům v oblasti změny klimatu. Naším cílem je pokračovat v investicích do budoucích technologií, abychom zajistili udržitelnou budoucnost pro lidi na Slovensku a v Evropě,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel Slovenské elektrárne Branislav Strýček.

Fáze aktivního testování byla zahájena fyzickým uvedením nového bloku do provozu 9. září 2022 zavezením prvního palivového souboru do reaktoru. V průběhu třinácti měsíců musel nový blok projít stovkami různých testů – nejprve bez štěpné reakce v reaktoru a po dosažení minimálního výkonu postupně na různých výkonových úrovních reaktoru. Jejich cílem bylo otestovat zařízení v jiných, až extrémně nepravděpodobných, provozních podmínkách, odhalit a odstranit případné překážky, které by v budoucnu bránily spolehlivému a bezpečnému provozu. V lednu 2023 byl již 3. blok Mochovce ve fázi energetického náběhu a výkon reaktoru se postupně zvyšoval.

„Po více než dvaceti letech jsme spustili další jaderný blok na Slovensku. Jeho vypuštění posílilo tým jaderných expertů nejen ze Slovenska. Svým způsobem je to výjimečný tým, protože zde spolupracovali i kolegové, kteří zažili uvádění bloků do provozu v bývalém Československu. Je důležité, abychom předali štafetu dalším generacím a udrželi znalosti potřebné pro energetickou bezpečnost naší země,“ řekl ředitel dokončování a uvádění do provozu Mochovce 3 a 4 Juraj Krasňanský.

Mohlo by vás zajímat

O složitosti procesu uvádění nového jaderného bloku do provozu svědčí i enormní počty instalovaných komponent elektrárny, které musely být ve fázi aktivního testování vzájemně testovány a harmonizovány. Třetí blok je velký přibližně jako Bratislavský hrad a v jeho 1 400 místnostech je téměř 100 tisíc zařízení s pěti sty kilometry kabelů a 175 kilometry potrubí.

„S dokončením spuštění třetího bloku vítáme v naší jaderné flotile nový blok. Elektrárna úspěšně prošla náročnými testy, včetně odpojení od elektrické sítě při plném výkonu. To znamená, že jednotka 3 zvládne takové náročné situace. Dnes se připravujeme na jeho první plánovanou odstávku a běžné provozní aktivity,“ uvedl ředitel Mochovců Martin Mráz.

Milníky aktivních zkoušek 3. bloku JE Mochovce

  1. září 2022 – První zavezení palivového souboru do reaktoru – zahájení fyzického spouštění.
  2. září 2022 – Montáž reaktoru dokončena týden po ukončení zavážení paliva.
  3. října 2022 – Dosažení prvního minimálního regulovaného výkonu reaktoru (10-7 procent jmenovitého výkonu reaktoru Nnom).
  4. ledna 2023 – Dokončení fáze fyzického spouštění a zahájení energetického náběhu (souhlas UJD SR).
  5. ledna 2023 – Zahájení výroby – první fázování turbogenerátoru (TG) do sítě při výkonu reaktoru 20 procent.
  6. února 2023 – Zvýšení výkonu reaktoru na 35 procent rozfázovalo oba TG současně.
  7. března 2023 – Zvýšení výkonu reaktoru na 55 procent.
  8. července 2023 – Zvýšení výkonu reaktoru na 75 procent.
  9. srpna 2023 – Zvýšení výkonu reaktoru na 90 procent.
  10. září 2023 – Zvýšení výkonu reaktoru na 100 procent.
    8.–14. října 2023 – 144hodinový reálný provoz.

Mochovce 3 v kontextu energetiky na Slovensku

Nový jaderný blok v Mochovcích pokryje téměř 13 procent celkové spotřeby elektřiny na Slovensku. Z hlediska výroby elektřiny se země stává energeticky soběstačnou již v letošním roce.

Sedm z deseti Slováků podporuje jadernou energetiku. Až 60 procent si myslí, že je bezpečné vyrábět elektřinu v jaderné elektrárně. Ukazují to výsledky průzkumu veřejného mínění, který na přelomu června a července 2022 provedla agentura ACRC pro Slovenskou zahraničněpolitickou asociaci (SFPA) a Slovenské elektrárne.

Přibližně 70 procent veškeré elektřiny vyrobené na Slovensku pochází ze společnosti Slovenské elektrárne, a.s. Především díky jaderným elektrárnám dodává největší slovenský výrobce až 95 procent elektřiny bez emisí oxidu uhličitého, který je považován za jeden ze skleníkových plynů zodpovědných za globální oteplování. Za snižování emisí se jako jediná na Slovensku a ve východní Evropě dostala do prestižního indexu Financial Times: Europe’s Climate Leader 2022.

Kromě jaderné elektrárny společnost provozuje také 31 vodních, dvě tepelné a dvě fotovoltaické elektrárny. Jejich celkový výkon k 31. prosinci 2022 činil 4143,8 megawattů.

Společnost má dva akcionáře. Majoritním akcionářem je Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastnící podíl na základním kapitálu ve výši 66,0000000523 procent. EP Slovakia B.V. (dceřiná společnost skupiny EPH) vlastní 50 procent základního kapitálu společnosti SPH a zbývajících 50 procent patří společnosti Enel Produzione S.p.A (dceřiné společnosti skupiny Enel).

Minoritním akcionářem společnosti Slovenské elektrárne se základním kapitálem 33,9999999477 procent je Slovenská republika, jejímž jménem jedná Ministerstvo hospodářství Slovenské republiky.

(nik)