Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první výzvy pro zájemce o dotaci na výzkum, vývoj a inovace z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Pro malé a střední podniky, v omezené míře i to ty i velké, je z fondů EU připraveno celkem 5,25 miliardy korun.

Žádosti lze u většiny oblastí podávat žádosti od 1. září do 30. listopadu, v případě výzvy Inovační vouchery platí termín až do konce roku 2023. „Tyto výzvy posílí výkonnost podniků v oblasti výzkumu, vývoje, inovací a posunou je v jejich digitální transformaci. Právě to pomůže českým podnikům k posílení jejich konkurenceschopnosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

Výzva Aplikace je zaměřena na podporu firem při vývoji nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Pro malé a střední podniky (pro velké podniky pouze ve spolupráci s menšími) jsou připraveny celkem 4 miliardy korun. Jeden projekt lze podpořit až 125 miliony korun, přičemž podnik může takovou podporu získat až na tři různé projekty.

Další jedna miliarda korun je zaměřena na inovace v segmentu malých a středních podniků. Na projekt lze poskytnout dotaci z fondů EU až ve výši 40 milionů korun. Další oblast podpory – Inovační vouchery – je zacílena na na zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků prostřednictvím účinnější ochrany duševního a průmyslového vlastnictví – hlavně na zahraničních trzích. Pro žadatele je připravena alokace v celkové výši 50 milionů korun a jeden projekt může dosáhnout na podporu až 500 tisíc korun.

V rámci výzvy „Proof of Concept“ mohou firmy získat podporu na ověření aplikačního potenciálu nových výsledků výzkumu a vývoje před jejich možným uplatněním v praxi. Cílem je posílení vazeb mezi výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou. Pro žadatele z řad malých a středních podniků je připravena podpora v celkové výši 200 milionů korun a na projekt lze poskytnout dotaci z fondů EU až ve výši 5 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

„Na rozdíl od předchozích let již nepodporujeme prostou obnovu strojů a zařízení, nákup technologií, ale chceme se zvláště u malých a středních podnikatelů více posunout do fáze, kdy jsou schopni investovat do vlastního výzkumu a vývoje a na jejich základě v aktivitě Inovace investovat do zavádění do výroby,“ říká k novému nastavení dotací náměstek pro EU fondy Marian Piecha.

V případě aktivit Aplikace, Inovace a Proof of Concept jde o soutěžní výzvu, kde se projekty budou hodnotit na základě bodového skóre. Inovační vouchery jsou vyhlášeny jako průběžná nesoutěžní výzva. Zájemci o podporu se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace (API), která pomáhá žadatelům s přípravou žádostí o dotaci a s administrací projektu.

(red)