Až na poslední schůzi před volbami schválili poslanci zásadní zákony, jež ovlivní budoucí směřování energetického sektoru. Novela energetického zákona, zákona o podporovaných zdrojích energie i takzvaný Lex Dukovany prošly sněmovnou s úpravami, které v nich provedli senátoři. Zbývá už jen podpis prezidenta.

Novela energetického zákona se týká hlavně problematiky neseriózních prodejců energií neboli energošmejdů. Změny navrhla skupina senátorů vedených předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Jak Vystrčil uvedl ve svém vystoupení, senátorské úpravy sjednocují pravidla pro vydávání licencí pro zprostředkovatele (zmizela výjimka pro dceřiné firmy dodavatelů). Dodavatel bude mít nově povinnost oznámit zákazníkům adresně každé zvýšení ceny elektřiny nebo plynu. Stejně tak bude povinen na dotaz zákazníka uvést datum, kdy končí smlouva na dobu určitou.

Proti senátní verzi zákona se rázně ozvali ředitelé čtyř největších dodavatelů elektřiny a plynu, kteří varovali před problémy, které způsobí. Reálně totiž hrozí, že lidé budou muset chodit na poštu pro doporučený dopis pokaždé, kdy dodavatel zvýší cenu energie. Navzdory tomu poslanci hladce schválili přísnou senátní verzi. Stalo se tak v úterý večer, pro hlasovalo 141 ze 157 přítomných poslanců.

Poslanci mohli v úterý večer schválit také novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), jenže to zmařil svým dlouhým a poněkud zbytečným projevem poslanec Leo Luzar z KSČM. K hlasování tudíž došlo až dnes. I v tomto případě byl zákon schválen výraznou většinou 90 ze 131 přítomných poslanců. Nepodpořili ji poslanci SPD, KSČM a překvapivě i většina Pirátů. Pokud novelu nebude vetovat prezident republiky, začne platit od ledna 2022.

Schválení zákona v senátní verzi je velkou úlevou pro investory do obnovitelných zdrojů. Zavádí sice (pro majitele elektráren) nepopulární kontroly překompenzace, avšak nastavení limitů ziskovosti není tak „krvelačné“ jako ve sněmovní verzi. Současně se otevírá cesta k oživení výstavby obnovitelných zdrojů energie, ale také k udržení podpory pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Mohlo by vás zajímat

Dlouhý legislativní proces

Všechny tři uvedené zákony k energetice mají za sebou dlouhou a náročnou cestu parlamentem. Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice dlouho blokovala opozice, které vadila účast ruského Rosatomu v chystané soutěži na nový blok Dukovan. Až po kauze Vrbětice byli Rusové vyřazeni a pravostředová opozice zákon podpořila. Poměrně hladce zákon prošel i senátem, avšak s několika úpravami, které posilují roli bezpečnostních složek a parlamentu při výběru dodavatele nových jaderných bloků.

Novela energetického zákona měla původně řešit jen otázku energetických šmejdů a rozpory s legislativou Evropské unie, poslanci se však do zákona pokusili procpat celou řadu dalších návrhů – vesměs neúspěšně. Senátoři na konci srpna zpřísnili opatření proti podvodníkům na trhu s elektřinou a plynem, ale způsobem, který nemusí být ku prospěchu spotřebitelů energie.

Největší kontroverze vyvolává novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Tedy hlavně nastavení povolené míry ziskovosti pro obnovitelné zdroje z let 2006 až 2013 a také umožnění aukcí pro zájemce o stavbu nových solárních elektráren. Sněmovna v polovině července schválila zmatečnou až šílenou verzi zákona, kterou následně senát opravil do přijatelnější podoby.

David Tramba