Novela energetického zákona dnes prošla celkem hladce třetím čtením v poslanecké sněmovně. Kromě několika dílčích úprav technického charakteru neprošel u poslanců žádný významnější pozměňovací návrh. Platí to i v případě zákonné úpravy ukládání energie – například ve velkých bateriových úložištích.
Na takové úpravě byla původně shoda napříč politickými stranami i odbornou veřejností. Předkladatelem byl návrhu byla širší skupina poslanců v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Jejich návrh získal podporu Energetického regulačního úřadu i správce přenosové soustavy ČEPS, ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo neutrální stanovisko. Schválení návrhu by pomohlo čtyřem současným provozovatelům velkých baterií (ČEZ, E.ON, Solar Global, C-Energy Planá), ale také početným zájemcům o jejich pořízení.
Rozvoj bateriových úložišť si však nepřejí někteří zástupci tradiční energetiky založené na uhlí, kteří je považují za nevítanou konkurenci. Jednání hospodářského výboru se ve středu 17. února změnilo v bitevní pole, na kterém padaly i podpásové údery. Poslanec Leo Luzar (KSČM) s odkazem na informace od Teplárenského sdružení ČR varoval před „baterkovými barony“ a opakováním „solárního tunelu“. Na zvýšenou aktivitu zástupců teplárenské lobby Jiřího Feista a Martina Hájka v kuloárech sněmovny tehdy Ekonomický deník upozornilo několik zdrojů z oboru energetiky.
Síla protibaterkové kampaně nakonec ovlivnila i dnešní hlasování. Pro příjetí návrhu poslance Jurečky na zakotvení akumulace energie v zákoně hlasovalo pouze 48 poslanců ze 151 přítomných. Pro návrh hlasovala většina poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, naopak poslanci SPD, KSČM a většina klubu ANO byla proti.
Po hlasování vystoupil viditelně zklamaný Marian Jurečka, který upozornil na fakt, že vládní koalice si rozvoj ekologické a decentralizované energetiky dala do programového prohlášení. „Mohli jsme být zemí budoucnosti, ale nejsme jí – bohužel,“ řekl šéf lidovců.
Mohlo by vás zajímat
Přistřižená křídla energošmejdů
Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích – obecně známý jako energetický zákon – pochází z roku 2000. Od té doby prošel již 24 novelizacemi. V té současné, pětadvacáté, se ministerstvo průmyslu a obchodu snaží reagovat na výtky Evropské komise. Na její žádost tak novela obsahuje posílení nezávislosti Energetického regulačního úřadu (ERÚ), ale také možnost soudního přezkumu jeho rozhodnutí.
Autoři novely se také snaží zkrotit takzvané energetické šmejdy. Jedná se hlavně o najaté prodejce, kteří za použití všech možných triků přesvědčují zákazníky k přechodu k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu. Zatímco zprostředkovatel shrábne provizi a může být spokojen, zákazník často skončí u méně seriózního dodavatele a za energii platí někdy i víc než před změnou. Jedním ze schválených opatření je registrace zprostředkovatelů u ERÚ.
Celá novela dnes prošla téměř severokorejským způsobem – pro energetický zákon hlasovalo 147 ze 151 přítomných poslanců. Schvalování bylo jednodušší než v případě kontroverzní novely zákona o podporovaných zdrojích. Ta prošla ve středu ve znění, které poškodí hlavně majitele solárních elektráren. Poté ještě musí oba zákony odsouhlasit senát a podepsat prezident.
V Evropě je 500 úložišť, v ČR jen 4
Evropa má více než 500 velkých bateriových úložišť, Česká republika zatím jen 4 s celkovým výkonem okolo 10 megawattů, z toho 2 i po několika letech fungují jen v testovacím režimu právě z důvodu legislativního vakua. Na dění ve Sněmovně tak Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT CZ) sdružuje nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti ukládání energie a dalších nových prvků české energetiky. Členy jsou významné české i nadnárodní energetické firmy, významní hráči na poli obnovitelných zdrojů, banky, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, průmyslové podniky, teplárny, asociace, univerzity, poradenské a právní firmy, společnosti zabývající se elektromobilitou, vývojem SW pro energetiku a obchodem s elektřinou.
„Je zřejmé, že vláda s komunisty a SPD nejenom, že stojí na straně pouze tradiční energetiky, ale o modernizaci země vede pouze plané řeči. Zbytečně jsme promarnili další šanci připravit se na rozvoj akumulace energie, ke kterému dochází po celém světě a ve většině okolních zemí Evropy, jen ne u nás. České firmy měly velkou příležitost, aby se mohly podílet na očekávaném rozvoji. Bohužel ale vláda pomocí hlasů komunistů a SPD odmítla nastavit pravidla, která by zajistila rozvoj skladování energie nikoli čerpáním dotací, ale naopak odstraněním legislativních bariér. Nyní bez právního ukotvení licence nadále nebude možné investorům umožněno komerční využití zařízení k ukládání energie,“ říká výkonný ředitel asociace Jan Fousek.
Fousek zároveň připomíná, že již dnes navíc neplníme transpoziční termín evropské legislativy, který směrnice EU nastavila již na 30. ledna, takže teoreticky Česku mohou ze strany Evropské komise hrozit i postihy.
„Akumulace energie je klíčovou součástí řešení pro dekarbonizaci české energetiky, její postupný rozvoj by umožnil snadnější zapojení obnovitelných zdrojů energie a dalších inovativních prvků v oblasti flexibility, které by usnadnily přístup spotřebitelů k čisté energii. Česko současně nesplní požadavek evropské legislativy na odstranění bariér pro rozvoj akumulace,“ doplňuje programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Odmítnutí pravidel pro usnadnění rozvoje akumulace, které nevyžadovaly žádnou finanční provozní podporu, jsou podle AKU-BAT dalším krokem vlády proti rozvoji moderní energetiky.
Tento týden se ve sněmovně rozhodlo také v otázce povolené výnosnosti fotovoltaických elektráren. Prošel původní vládní návrh, který navrhuje maximální povolenou výnosnost na úrovni 6,3 procent, a současně sněmovna schválila dodatečný solární odvod pro instalace z let 2009 a 2010 ve výši 10 procent.
Tyto změny jsou však podle Svazu moderní energetiky i dalších oborových sdružení likvidační a ohroženy jsou projekty výroben čisté energie za stovky miliard korun, do kterých investovaly domácnosti, čeští podnikatelé nebo města a obce. Poslanci rovněž zamítli zahrnutí fotovoltaiky do systému aukcí obnovitelných zdrojů.
Provozovatel přenosové soustavy (ČEPS) přitom s využitím tzv. stand-alone baterií počítá již od počátku letošního roku ve svém Kodexu, zavedení samostatné licence pro akumulaci podporuje také Energetický regulační úřad (ERÚ) a distribuční společnosti. Rozvoj baterií je také součástí
David Tramba