INZERCE

Vizualizace těžební plošiny, pro níž vyrobí rozváděče ABB v Brně. Foto: tisková zpráva ABB

Nové zakázky umožnily koncernu ABB přistavět halu a rozšířit výrobu rozváděčů v Brně

ABB staví novou výrobní halu v Brně. Díky novým zakázkám a převedení části výroby z Německa v Brně vznikne přibližně 100 pracovních míst. Mezi nové zakázky patří rozváděče vysokého napětí pro americký těžařský koncern Chevron, které budou sloužit na těžební plošině u pobřeží Austrálie.

Těžařský koncern Chevron si pro své plošiny pro podmořskou těžbu zemního plynu u ABB objednal kompletní elektrifikaci v celkové hodnotě 120 milionů dolarů. Nový těžební projekt je umístěn v pobřežních vodách u Austrálie. Plyn se musí vyčistit a stlačit, aby mohl být dopraven 135 kilometrů dlouhým potrubím na pobřeží, což vyžaduje značné množství energie.

Brněnský závod se rozšířením výroby stává jediným závodem koncernu ABB, který na trh dodává oba hlavní druhy rozváděčů vysokého napětí, tedy vzduchem izolované a plynem izolované. „Tradiční spokojenost s kvalitou naší výroby a zároveň schopnost pružně produkci inovovat, a přizpůsobovat se tak trendům jak digitalizace, tak udržitelnosti v průmyslu, sehrála roli v přesunu další produkce k nám,“ uvedl ředitel jednotky Rozváděčů vysokého napětí Václav Kovář.

Výrobní jednotka Rozváděče vysokého napětí je největší nejen v rámci dalších výrobních jednotek ABB v Brně, ale i v rámci celé Evropy. V uplynulých letech realizovala významné zakázky, například vybavením pro nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa. Rozváděče z Brna se starají také o distribuci elektřiny v londýnském metru nebo v datovém centru Facebooku.

Brněnský elektrotechnický závod byl založen v roce 1887 a ve dvou areálech na Vídeňské a Heršpické působí sedm samostatných jednotek. Celkově zde v současnosti pracuje přibližně 2100 zaměstnanců. Zhruba 98 procenta výroby rozváděčů jde na vývoz. ABB má v Česku výrobní nebo vývojové kapacity v osmi lokalitách, vedle Brna třeba v Ostravě, Trutnově a Jablonci nad Nisou.

Tomáš Rovný