Přírůstek počtu a výkonu větrných elektráren zůstane i letos skromný. Čistá nula to však pravděpodobně nebude. Na podzim chce česká investiční skupina Decci spustit do provozu své první větrné elektrárny u Maletína na Šumpersku, jak uvedla ředitelka skupiny Decci Darina Merdassi v newsletteru Svazu moderní energetiky. Nové větrníky by mohly vyrůst také na Znojemsku.
Decci získala projekt VTE Maletín loni odkupem od původního vlastníka, kterým byla TCN energie. Projekt zahrnuje tři větrníky, každý o výkonu 2,2 megawattu. Soutěž na dodávku technologie vyhrál dánský Vestas. Firma VTE Maletín se před dvěma lety účastnila aukce provozní podpory organizované ministerstvem průmyslu a obchodu, vysoutěžila zde pevnou výkupní cenu elektřiny 3500 korun za MWh.
Rakušané žádají o stavební povolení
Ve stejné aukci uspěla také firma WEB větrná energie, která má v plánu stavět jednu moderní větrnou elektrárnu o výkonu 6 MW. Ta nahradí pět starých větrníků u Břežan na Znojemsku o celkovém výkonu 4,25 MW, které jsou v provozu skoro dvacet let a ke konci letošního roku jim stát přestane vyplácet provozní podporu. Jedná se tedy o takzvaný repowering – náhradu starých dožívajících strojů za moderní zařízení.
Podle oznámení na webu Dopravního a energetického stavebního úřadu je tento projekt nyní ve fázi stavebního řízení. Firma WEB větrná energie, kterou vlastní rakouská WEB Windenergie, zde žádá o povolení dvou elektráren o výkonu 4,2 MW a 6 MW. Výška věže po strojovnu má být v obou případech shodná – 166 metrů. Má se jednat o dočasnou stavbu na dobu 25 let. Záměr náhrady starých větrníků za nové zmiňuje firma také na svém internetovém profilu.
Loni bylo v Česku spuštěno do provozu pět větrníků na Olomoucku, které vlastní firma Synergion Jívová ze skupiny Micronix. Vyrostla také v pořadí třetí větrná elektrárna u Vrbic na Karlovarsku, ta však zatím chybí v přehledu udělených licencí na výrobu elektřiny na webu Energetického regulačního úřadu. V něm nejsou uvedeny ani loni postavené dva větrníky firmy RenoEnergie u Dívčího Hradu na Bruntálsku.
Mohlo by vás zajímat
Zájem by byl, realizace vázne
Tempo výstavby větrných elektráren tak zůstává zoufale pomalé. Zájem na rozvoji tohoto oboru zelené energetiky přitom mají jak investoři, tak i vláda. Loni schválené aktivační nařízení vlády hovoří o novém výkonu v rozsahu až 1000 megawattů během tří let. Takže zájem by byl, problém zůstává v pomalém a složitém schvalování záměrů. Je otázkou, jak rychle se zde projeví připravená změna legislativy s cílem omezit byrokratické překážky pro využití obnovitelných zdrojů energie.
Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie schválila vláda v březnu. Nová legislativa slibuje zjednodušení povolovacích procesů pro výstavbu solárních a větrných elektráren, zejména s pomocí vymezení oblastí pro urychlení využívání solárních a větrných elektráren, takzvaných akceleračních zón.