Nové technologie jako priorita, zaznělo na Regionálním přípravném jednání pro Evropu. On-line evropské jednání Mezinárodní telekomunikační unie pořádala Česká republika v předsednické roli. Lednové pracovní akce na podporu digitální infrastruktury se zúčastnili zástupci většiny z čtyřiceti šesti členských zástupců regionu, elektronických komunikací a akademických institucí.
Letos na podzim se bude konat Světová telekomunikační rozvojová konference. Regionální evropské priority na tuto konferenci se ladily na on-line evropském jednání Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), které v předsednické roli pořádala Česká republika. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Funkční, spolehlivá a rychlá digitální infrastruktura pomáhá občanům a podnikům v práci z domova, on-line obchodování, telemedicíně, distančním vzdělávání a dalších sektorech,“ řekl k jednání telekomunikační unie ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Propojení všech se tak dostává na první místo a je klíčové pro všechny v digitálním světě.“
„Pandemická doba nám ukazuje, že digitální služby významně podporují občany i ekonomiku při překonávání krize po celém světě. Posílená spolupráce na digitálním rozvoji s cílem posilovat odolnost ekonomiky a společnosti povede do budoucna ke zlepšení života,“ doplnil vicepremiéra Havlíčka náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Mohlo by vás zajímat
Česká republika se podle zástupců ministerstva zapojuje do využívání chytrých investičních nástrojů, přípravy digitálních inovačních hubů, a v tomto duchu také chystá národní strategii a koncepci v oblasti elektronických komunikací. „Příkladem může být Akční plán 2.0 pro rozvoj sítí vysokorychlostního internetu, komplexní 5G strategie či Národní plán pro sítě s velmi vysokou kapacitou 2021 – 2027,“ chlubí se resort.
Kromě průběžného vyhodnocení činnosti rozvojového sektoru ITU se na setkání, pořádaném Českou republikou, projednaly a připravily regionální evropské priority na Světovou telekomunikační rozvojovou konferenci, která se má konat na podzim letošního roku. Vzhledem k mimořádným opatřením v kontextu s koronavirem se jednání uskutečnilo on-line za předsednické role České republiky, vedl ho náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Evropa je vůbec prvním regionem, který tuto pracovní akci uspořádal, další oblasti světa budou následovat.
„Pandemie koronaviru urychlila zavádění inovací a transfer technologií do praxe. Ukázala tak, že je možné využít mnoho opatření z Inovační strategie ČR 2019 – 2030, která se postupně naplňuje,“ konstatovalo ministerstvo.
(nik)