Skupina ČEZ nejlépe využila příležitosti, které v minulých dvou letech přinesl zmatek na energetickém trhu. Tedy skokový růst cen a krach části dodavatelů. Její podíl na trhu s elektřinou vzrostl během dvou let z 35,6 na 42,2 procenta a na trhu se zemním plynem z 14 na 16 procent. Posilují také Pražská energetika, Pražská plynárenská a EP Energy Trading.
Podle aktuální statistiky za rok 2022, kterou Ekonomickému deníku poskytl správce energetického trhu OTE, zůstává nejsilnějším hráčem na trhu s elektřinou ČEZ Prodej s podílem 39,8 procenta na objemu dodané elektrické energie. Jeho podíl roste od roku 2019, kdy měl jen 30 procent trhu. Další elektřinu pak (hlavně velkým) zákazníkům dodávají jiné společnosti ze skupiny ČEZ.
Pozice naopak ztrácel E.ON, který v minulých letech omezil působnost na trhu s energiemi pro velké odběratele. Její podíl na trhu s elektřinou tak spadl z bývalých zhruba 20 procent na loňských 12,6 procenta. Mírnější ztrátu vykázal E.ON na trhu se zemním plynem. Pokles tržního podílu vloni zaznamenaly také společnosti Centropol a MND.
Opačný příběh nabízí innogy Energie, která na trh s elektřinou vstoupila jako alternativní dodavatel v roce 2010. Loni už měla 8procentní podíl na trhu. Výraznější růst zaznamenaly loni také společnosti Pražská energetika, EP Energy Trading a Alpiq Energy, která loni prvně od roku 2018 překročila jednoprocentní hranici.
Z trhu naopak zcela zmizely zkrachovalé společnosti. Od října do prosince 2021 pod tlakem rostoucích cen na velkoobchodním trhu muselo ukončit činnost třináct dodavatelů energií včetně Bohemia Energy a jejích dceřiných firem. Další pády dodavatelů následovaly na začátku roku 2022, vedle řady menších firem tehdy zkolaboval i jeden významný dodavatel velkým odběratelům z řad průmyslu, služeb a veřejného sektoru – Lumius.
Mohlo by vás zajímat
Vývoj na trhu s plynem
Na trhu s plynem klesl podíl skupiny innogy, tedy bývalé RWE. Ještě v roce 2021 si innogy polepšilo na 29,9 procenta, loni spadlo na 27,35 procenta trhu. Druhé místo drží podniky ze skupiny ČEZ, které mají v součtu zhruba 16 procent. Těsně za nimi se nachází Pražská plynárenská, jejíž tržní podíl se loni mírně zvýšil na 14,7 procenta.
Trh se zemním plynem je specifický přítomností německých dodavatelů, které na trhu s elektřinou nevidíme. Konkrétně se jedná o podniky VNG a Wingas, oba dva loni svůj podíl na českém trhu zvětšily. Zaměřují se na velké odběratele. Wingas na přelomu let 2017 a 2018 převzal zákazníky po problémové firmě Vemex, kterou vlastnil ruský Gazprom.
Dlouhodobé posilování pozic můžeme pozorovat také u společností Engie a Veolia Komodity ČR. Hranici jednoho procenta loni poprvé překonala Pražská energetika, pro níž trh s plynem představuje „vedlejšák“ k tradičnímu působení na trhu s elektřinou.
David Tramba