Francouzská společnost EDF i americký Westinghouse jdou tvrdě proti vítězství korejské společnosti KHNP v tendru na stavbu nových jaderných bloků. Jenže každá taková akce vyvolává reakci. Ve Skupině ČEZ i na ministerstvu průmyslu narůstá znechucení z konfrontačního přístupu, který Francouzi a Američané zvolili. Ti tak ztrácejí šanci stát se náhradníky pro případ, že by to s Korejci nevyšlo.

„Nové Dukovany postaví Korejci, nebo nikdo.“ Takový názor se podle dvou dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku z prostředí energetiky šíří jak na ministerstvu průmyslu a obchodu, tak ve Skupině ČEZ. Odpovědní úředníci a manažeři nelibě sledují sérií žalob a stížností, kterými neúspěšní uchazeči o stavbu velkých jaderných bloků napadají české rozhodnutí o výběru KHNP. Konfrontační styl, který zvolilo EDF i Westinghouse, totiž přímo ohrožuje prioritní záměr současné vládní koalice – tedy rozjet stavbu nových reaktorů.

Pro připomenutí: Oba neúspěšní uchazeči podali stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Návrh EDF směřuje primárně proti rozhodnutí o výběru KHNP jako preferovaného dodavatele nových jaderných bloků. Společnost Westinghouse zpochybňuje postup dodavatele, podniku Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ, který využil takzvané bezpečnostní výjimky. Požaduje také zrušení rozhodnutí zadavatele z letošního ledna, kterým byl Westinghouse vyřazen z účasti v další fázi výběrového řízení, a to včetně všech navazujících úkonů zadavatele.

Stěžovat si a soudit se

Razantní postup zmínil ve svém nedávném rozhovoru pro Český rozhlas viceprezident EDF Vakis Ramany. „Využijeme všechny dostupné cesty, které máme k dispozici. V sázce je mnohem víc než jenom Česká republika, o spuštění jaderného programu uvažuje řada dalších evropských zemí. Takže všechny principy týkající se férového obchodu a transparentního přístupu, zajištění reálnosti dodávek v těchto programech je to, co chceme bezpodmínečně zajistit. Jde o energetickou budoucnost Evropy a to je něco, co je pro nás velmi cenné,“ uvedl Ramany.

V pondělí večer přinesl zpravodajský web Euractiv.cz informaci, že společnost EDF podala stížnost k Evropské komisi proti rozhodnutí společnosti ČEZ vybrat jihokorejskou společnost KHNP jako dodavatele nových jaderných reaktorů. EDF má údajně za to, že korejská vláda může poskytnout KHNP nespravedlivou dotační podporu, čímž by mohla ohrozit hospodářskou soutěž na evropském trhu.

Mohlo by vás zajímat

Westinghouse již delší dobu tvrdí, že návrhy designů korejských reaktorů APR1000 a APR1400 využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP tudíž nemá právo stavět takové reaktory v zahraničí bez jeho souhlasu. Americký podnik se svých práv domáhá cestou soudních sporů a arbitráží. Otázkou zůstává, jak dlouho tyto spory poběží a kdo v nich nakonec uspěje.

Zdroje Ekonomického deníku zmiňují riziko, že EDF nebo Westinghouse mohou svým jednáním zmařit uzavření závazné smlouvy s Korejci o stavbě nových jaderných bloků. V takovém případě je však málo pravděpodobné, že by zástupci ČEZ a vlády sedli za jednací stůl s poraženými účastníky tendru. ČEZ by v takovém případě nejspíš vsadil na spolupráci s britským podnikem Rolls-Royce SMR, se kterým v září s požehnáním české vlády uzavřel memorandum o společném postupu při vývoji a stavbě 470megawattových modulárních reaktorů.

Ekonomický deník již na počátku srpna informoval, že favoritem soutěže na stavbu středně výkonných reaktorů v Česku je právě Rolls-Royce. Ten získává sympatie díky vstřícnému a férovému přístupu k vyjednávání, ale také díky upřímnému zájmu o spolupráci s českými strojírenskými a technologickými podniky. Míra lokalizace výroby v Česku může být v tomto případě vyšší, než v případě volby jiného dodavatele technologie.

Cesta od tendru k podpisu smlouvy

Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – Westinghouse, EDF a KHNP – v listopadu téhož roku a závazné loni v říjnu. Letos na konci ledna vláda rozhodla o vyřazení americké společnosti, jejíž nabídka nesplnila požadavky tendru. Westinghouse se tehdy údajně odmítl zavázat ke konkrétní ceně a termínu dokončení.

Dlouho očekávané rozhodnutí o dodavateli nových jaderných reaktorů padlo v polovině července. Vláda tehdy rozhodla, že dva nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská KHNP, která získá také opci na dva další bloky v Temelíně. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech posuzovaných kritériích,“ řekl Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Za příjemné překvapení označil premiér Fiala nabídkovou cenu, která se pohybuje (v dnešních cenách) okolo 200 miliard korun za jeden 1050megawattový blok.

Pozornost se nyní soustředí na uzavření závazné smlouvy mezi Skupinou ČEZ a KHNP o stavbě nových bloků. Podle schváleného harmonogramu má být tato smlouva uzavřena do března příštího roku a obě strany na ni intenzivně pracují. Do zmíněného termínu má být jasno i o tom, jak vysoký bude podíl českých dodavatelů na dodávkách pro elektrárnu Dukovany II.

David Tramba