INZERCE

Tanky T-55 angolské armády. Foto: Open Sources

Nová zajímavá destinace pro české zbrojaře? Mohutná armáda se zastaralou technikou v subsaharské Africe

Třetí největší ekonomika v subsaharské Africe může znamenat další zajímavou šanci uplatnění pro české zbrojaře. Vyplynulo to z nedávné návštěvy vrchní ředitelky sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radky Konderlové, kterou do této země doprovázela početná delegace zástupců předních firem českého obranného a bezpečnostního průmyslu. Tamní ozbrojené síly plánují mohutně modernizovat pozemní i vzdušné síly, které jsou vybaveny převážně technikou ještě sovětské provenience. V delegaci byli přítomni zástupci zbrojovek Aero Vodochody Aerospace, COLT CZ Group, AURA, Tatra Trucks, Excalibur International, SVOS, STV Group nebo Bowenite.

Někdejší Československo zažilo s Angolou v 80. a ještě 90. letech minulého století období velmi živých vztahů. Kolem tisícovky Angolanů u nás tehdy studovalo na vládní stipendia, Československo tuto africkou zemi podporovalo také dodávkami zbraní, nákladních aut či výstavbou továren.

Ze země rozvrácené občanskou válkou se díky nalezištím ropy postupně stala jedna z nejbohatších zemí subsaharské Afriky.

Pak ale přišel covid a pokles cen ropy, který tamní ekonomiku srazil. Ač je politicky stabilní, potýká se dnes s čtyřicetiprocentní mírou chudoby. Nezaměstnanost činí 30 procent, mezi mladistvými je bez práce dokonce více než polovina.

Přesto představuje pro český průmysl zajímavou šanci: vždyť kromě ropy, která tvoří více než jednu třetinu příjmů státního rozpočtu, je dalším významným příjmem těžba diamantů a stavebních materiálů. Nezanedbatelná je také přetrvávající česká stopa v zemi – velká část Angolanů, kteří v ČSSR studovali, je dodnes součástí politické, podnikatelské a společenské elity.

Mohutná armáda se zastaralou technikou

Angolská armáda čítá zhruba 100 tisíc vojáků v aktivní službě, většina přísluší k pozemním silám. Vojenská technika je převážně sovětského či ruského původu a právě plánované modernizace jsou velkou příležitostí pro české firmy.

„Pozemní síly jsou vybavené mj. tanky T-55 a T-72, nabízí se i dodávky náhradních dílů pro pásovou techniku či nejrůznější simulátory. Vzdušné síly už se s firmou Aero Vodochody domluvily na modernizaci čtyř kusů letounů L-39. Angolská strana zároveň klade důraz na zahrnutí výcviku do jednotlivých projektů spolupráce. Tedy to, co české firmy umí,“ potvrdila vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radka Konderlová.

Zájem českých podniků o tuto jihoafrickou zemi potvrzuje přítomnost našich předních zbrojních značek – kromě Aero Vodochody Aerospace tu byly COLT CZ Group, AURA, Tatra Trucks, Excalibur International, SVOS, STV Group či Bowenite.

Radka Konderlová vedla mimo jiné jednání na podporu česko-angolských projektů se státním tajemníkem pro angolský obranný průmysl, náčelníkem generálního štábu, veliteli vzdušných sil či policejních složek. Foto: Ministerstvo obrany

„Česká republika a Angola sdílejí dlouhodobou historii vzájemných vztahů. Letošní rok je intenzivní z hlediska frekvence návštěv českých delegací na vysoké úrovni. Náš obranný průmysl nabízí angolským partnerům nejen kvalitní, spolehlivé technologie a služby, ale také komplexní řešení poptávaná v rámci plánované modernizace angolských ozbrojených sil. Kvalitní armáda zaručuje základní předpoklad pro zajištění bezpečnosti země a Angola aspiruje na to, stát se výrazným regionálním hráčem zaručujícím stabilitu,“ shrnula aktuální bilaterální vztahy v obranně-průmyslové oblasti vrchní ředitelka Radka Konderlová.

Například společnost Aero Vodochody nedávno uzavřela kontrakt na modernizaci a generální opravu čtyř letounů L-39C Albatros, patřících vzdušným silám Angoly. Zajímavý je především z toho důvodu, že se jedná o vůbec první kontrahovanou modernizaci původních Albatrosů na standard L-39CW s instalovaným americkým motorem FJ44-4M, který se používá i v nových letounech Aero L-39NG. Kromě remotorizace bude zároveň kompletně modernizováno avionické vybavení a provedena generální oprava draků.

(hrb)