INZERCE

Jaderná elektrárna Ringhals společnosti Vatenfall ve Švédsku. Foto: Vatenfall

Nová švédská vláda usiluje o rozšíření jaderné energetiky. Pléduje za opětovné spuštění dvou bloků i nové elektrárny

Nastupující švédská středopravicová koaliční vláda zaujala pozitivní postoj k jaderné energetice a vyzvala státní energetickou společnost Vattenfall, aby prověřila možnost opětovného spuštění bloků Ringhals 1 a 2 a připravila výstavbu nových reaktorů. Cíl energetické politiky se mění „ze 100 procent obnovitelných zdrojů na 100 procent bez fosilních zdrojů“. Podle stran je třeba posílit podmínky pro investice do jaderné energetiky.

Křesťanští demokraté, liberálové, Umírnění a Švédští demokraté zveřejnili 14. října písemnou dohodu o politice – označovanou jako dohoda z Tidö. Tyto čtyři strany mají po volbách 11. září společně těsnou parlamentní většinu. Ulf Kristersson se 18. října formálně ujme funkce předsedy vlády. Krajně pravicoví Švédští demokraté nebudou součástí koalice, ale vláda bude potřebovat jejich podporu, aby pro svou politiku získala parlamentní většinu.

Pokud jde o energetiku, podle dohody z Tidö se cíl energetické politiky „mění ze 100 procent obnovitelných zdrojů na 100 procent bez fosilních zdrojů“. Uvádí se v ní, že partneři „vypracují a provedou politické reformy k zajištění dodávek energie a dosažení účinného přechodu na změnu klimatu … obnoví se technologická neutralita“.

Podle stran je třeba posílit podmínky pro investice do jaderné energetiky. Nová vláda poskytne zvláštní úvěrové záruky v celkové výši 400 miliard švédských korun (35,7 miliardy dolarů). Podle stran je třeba „posílit podmínky pro investice do jaderné energetiky za velkorysejších podmínek než dnešní systém“.

„Hranice v dnešním systému záruk za ekologické úvěry je třeba přehodnotit, aby bylo možné záruky za úvěry využít i pro novou výstavbu jaderných elektráren,“ zní hlasy ze vznikající vládní koalice.

V politickém dokumentu se také uvádí, že je třeba zavést nová pravidla, která zabrání tomu, aby politici svévolně odstavovali jaderné elektrárny.

„Jaderná energetika musí mít zaručeno právo na provoz a výrobu elektřiny, pokud jsou zařízení v dobrém stavu a provozována bezpečně,“ uvádí se v dokumentu.

Pokud si stát vynutí uzavření, musí mít majitelé nárok na odškodnění,“ zní vládní plány.

Podle dohody musí být zrušen švédský zákaz opětovného spuštění uzavřených reaktorů. Dohoda vyzývá k tomu, aby bylo „bezpodmínečně a rychle“ provedeno důkladné šetření toho, co by bylo zapotřebí k opětovnému spuštění elektráren Ringhals 1 a 2.

Strany rovněž požadují, aby byly odstraněny zákazy v zákoně o životním prostředí, které by umožňovaly stavbu nových reaktorů na jiných místech než dnes a provoz více než deseti reaktorů najednou.

„Vattenfall by měl okamžitě začít plánovat nové jaderné elektrárny v Ringhals a dalších vhodných lokalitách,“ uvádí se v dohodě z Tidö.

Podle dohody by měly být vypracovány potřebné předpisy, které vytvoří podmínky pro výstavbu a provoz malých modulárních reaktorů (SMR) ve Švédsku.

„Kromě toho je třeba zkrátit povolovací proces pro jaderné elektrárny. Vláda hodlá zavést do zákoníku o životním prostředí nové pravidlo, které znamená, že účastníkem řízení ve věci povolení může být pouze jeden orgán. Určený orgán bude zodpovědný za koordinaci se všemi ostatními orgány, které mají na dané věci zájem. V zákoníku o životním prostředí bude rovněž zavedeno zvláštní pravidlo, které znamená, že záležitosti týkající se povolení nové jaderné energie musí být řešeny s vysokou prioritou. Úřad pro radiační bezpečnost byl pověřen úkolem navrhnout, jak by bylo možné výrazně zkrátit povolovací proces pro nové jaderné elektrárny,“ napsal server World Nuclear News.

Šest švédských jaderných reaktorů zajišťuje přibližně 40 procent švédské elektrické energie. V roce 1980 vláda rozhodla o postupném ukončení využívání jaderné energie, ale v červnu 2010 parlament odhlasoval zrušení této politiky.

Energetická politika země z roku 1997 umožnila deseti reaktorům pracovat déle, než předpokládala politika vyřazování z provozu z roku 1980, ale také vedla k předčasnému uzavření dvou bloků elektrárny Barsebäck. V roce 2015 bylo rozhodnuto o uzavření čtyř starších reaktorů do roku 2020.

Elektrárny Ringhals 1 a 2 byly uzavřeny na konci roku 2020, resp. 2019 – o několik let dříve, než se plánovalo, a to kvůli ekonomickým dopadům sankčních daní. Společnost Vattenfall při oznámení záměru elektrárny uzavřít v říjnu 2015 uvedla: „Tržní podmínky a dopad vysoké daně z výroby nás přiměly omezit investice do Ringhals 1 a 2.“

„V červnu letošního roku společnost Vattenfall oznámila, že zahajuje pilotní studii s cílem posoudit podmínky pro pokračování v rozhodnutí o výstavbě alespoň dvou SMR v sousedství elektrárny Ringhals. Očekává se, že studie bude dokončena přibližně koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024,“ dodává server World Nuclear News.

(nik)