INZERCE

Vodíkem jsou už poháněny vlakové soupravy Coradia iLint. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Nová mapa infrastruktury vizualizuje potenciál evropského trhu s vodíkem

Šest průmyslových sdružení z odvětví distribuce, přepravy, dovozu a skladování plynu ve spolupráci s členskou skupinou European Hydrogen Backbone spustilo před několika dny webové stránky, které na interaktivní mapě vizualizují vodíkové projekty v Evropě. Oznámilo to jedno z těchto šesti sdružení, Gas Infrastructure Europe (GIE).

„Stávající plynová infrastruktura v Evropě je důležitým faktorem umožňujícím rozšíření vodíku, vytvoření evropského trhu s vodíkem a dosažení cílů REPowerEU,“ uvedl předseda iniciativy European Hydrogen Backbone Daniel Muthmann.

„Transparentnost této infrastruktury vytváří důvěru v budoucí vodíkový hodnotový řetězec. Tato publikace, která bude pravidelně aktualizována, je v tomto ohledu důležitým milníkem,“ podotkl.

Interaktivní mapa byla vytvořena na základě „sběru dat zdola nahoru pro příslušné infrastrukturní projekty“, včetně těch, které se týkají poptávky a výroby, a dokončených projektů v letech 2030, 2040 a 2050.

Podle tiskové zprávy GIE mapa splňuje požadavek Evropské komise na vizualizaci „všech projektů vodíkové infrastruktury shromážděných v rámci různých stávajících procesů ve formě mapy“, který vyjádřila ve svých závěrech na 36. Evropském fóru pro regulaci plynu v květnu 2022.

„Vodíkovou infrastrukturu je třeba vnímat jako celý ekosystém. To je jasné při pohledu na tuto mapu,“ dodala generální tajemnice GIE Boyana Achovski.

„Ukazuje, že stávající provozovatelé plynárenské infrastruktury již připravují řadu projektů, které podpoří rozvoj vodíkového hospodářství a přispějí i k dosažení cílů REPowerEU. Přeprava, distribuce, skladování, dovozní terminály: to vše bude hrát roli při urychlování evropské cesty k dekarbonizaci,“ doplnila.

V tiskové zprávě GIE se dále uvádí, že mapa „ukazuje, že infrastruktura není překážkou, ale spíše prostředkem rozvoje vodíkového hospodářství. Změna využití stávající infrastruktury je klíčem k propojení klastrů nabídky a poptávky po vodíku, aby se vytvořila celoevropská vodíková páteř, a zajistí dekarbonizaci v dlouhodobém horizontu.“

Dodává, že „skladování vodíku je zásadní technologií nezbytnou pro vznik vodíkového ekosystému a terminály a přístavy jsou klíčové pro usnadnění dovozu vodíku a jeho derivátů. Připojení vodíku k distribuční soustavě je okamžitou příležitostí k vytvoření synergií mezi odvětvími na místní úrovni.“

Šest průmyslových sdružení tvoří CEDEC, ENTSOG, Eurogas, GD4S, GEODE a GIE. Členy evropské vodíkové páteřní skupiny jsou významní regionální hráči, včetně polského GAZ-SYSTEM, slovenského EUStream Gas TSG, litevského Amber Grid, lotyšského Conexus Baltic Grid a bulharského Bulgartransgaz.

Mapování projektů ve střední a východní Evropě

Mapa zahrnuje více než 220 vodíkových projektů, 120 projektů přenosu a distribuce vodíku, 40 projektů skladování vodíku a 10 projektů vodíkových terminálů a přístavů a 40 projektů poptávky a výroby vodíku.

Mezi nimi je i projekt modernizace koridoru Giurgiu – Nodlac pro přenos vodíku, jehož cílem je upravit stávající infrastrukturu koridoru BRUA v Rumunsku. Projekt řídí společnost Transgaz a má být dokončen do roku 2029.

Dalším regionálním projektem je polský projekt páteřní vodíkové infrastruktury, který plánuje vybudovat celostátní H2 síť, jež propojí zdroje dodávek, jako jsou větrné elektrárny na severu Polska a u Baltského moře, s místy spotřeby a průmyslovými klastry nacházejícími se na jihu a v dalších částech země. Projekt řídí společnost GAZ-SYSTEM a jeho dokončení je naplánováno na rok 2039.

Interaktivní mapa zahrnuje projekty vodíkové infrastruktury a ukazuje vývoj projektů v letech 2030, 2040 a 2050. Projekty jsou rozděleny do 5 kategorií, včetně přenosových potrubí, distribučních potrubí, terminálů a přístavů, skladů, jakož i poptávkových a výrobních projektů.

Mapa umožňuje přiblížit/oddálit konkrétní zemi nebo region dvojitým kliknutím na mapu pomocí myši nebo pomocí funkce přiblížení v levém rohu. Navigace po mapě je dostupná posouváním a pohybem kurzoru nad mapou. Mapa také obsahuje menu v pravém rohu, které umožňuje uživateli vybírat projekty na základě kategorie a časového razítka. Jednotlivé funkce lze zapínat a vypínat na základě preferencí uživatele, což zobrazuje výběr požadovaných projektů na mapě.

Přenosové projekty jsou vizualizovány pomocí čar, zatímco jiné projekty jsou vizualizovány pomocí symbolů uvedených v legendě. Projekty jsou rozlišeny podle toho, zda jsou „nové“ (nově vybudovaná infrastruktura pro využití vodíku), „konverze stávající infrastruktury“ (konverze stávajících aktiv plynárenské infrastruktury pro využití vodíku), „nové a přestavěné“ (částečně nově postavené + částečně přestavěné) pomocí barevného kódu.

Některé distribuční projekty mají označení „dokončené“ (projekty zahrnující studie a zkušební využití vodíku úspěšně provedené v minulosti) a některé projekty vysokotlaké distribuce jsou zobrazeny jako tečkované čáry. Všechny informace jsou k dispozici v legendě pod mapou.

Umístění projektů je přibližné a u některých méně pokročilých projektů orientační, protože příslušný projekt je stále v rané fázi procesu. Kromě toho kliknutím na ikonu v levém rohu „ukažte, kde jsem“ a povolením přístupu k vaší poloze je možné najít příslušné projekty umístěné v aktuální poloze uživatele.

Informace o projektu lze zobrazit ve vyskakovacím okně, které se zobrazí kliknutím kurzoru na symbol nebo čáru. Vyskakovací okno zobrazuje konkrétní informace včetně názvu projektu, názvu propagátora, typu projektu, popisu a dalších informací.

(nik)