Včera končil režim dodavatele poslední instance (DPI) bývalým odběratelům elektřiny od společností ze skupiny Bohemia Energy. V neděli 17. dubna nastane totéž v případě dodávky zemního plynu. V režimu DPI zůstalo několik tisíc odběratelů, ze kterých se teď stávají černí odběratelé.
Kolaps společnosti Bohemia Energy a jejích dceřiných firem v říjnu loňského roku doslova otřásl s energetickým trhem v Česku. Do režimu DPI následně spadli zákazníci s 618 tisíci odběrnými místy na elektrickou energii a 292 tisíci v případě zemního plynu. Vedle jiných starostí to v praxi znamenalo skokový, někdy až čtyřnásobný růst výdajů za energie.
Délka DPI je zákonem omezena právě na šest měsíců, které nyní uplynuly. Odběratelé, kteří si dosud nenašli nového dodavatele, se po uplynutí lhůty dopustí neoprávněného odběru, což povede k odpojení jejich odběrného místa od dodávky energií. Aktuálně je podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) takových odběrných míst po padlé skupině Bohemia Energy celkem 4200.
Většinou jde o nekontaktní zákazníky, kteří nereagují na opakované písemné výzvy, nezvedají telefony a nedaří se je sehnat ani při četných obchůzkách. Zčásti může jít o nevyužívané nemovitosti. Nejedná se jen o byty, velký podíl zde mají odběrná místa podnikatelů.
Největší dodavatel plynu innogy Energie uvedl, že z původních 240 tisíc odběrných míst převedených v říjnu do režimu DPI již dnes zbývá asi tisíc. Zhruba 800 z nich používá plyn pouze na vaření. Právě to, že na plynu jen vaří a chtějí ho odpojit, uváděli mnozí z těchto zákazníků jako důvod, proč situaci nijak neřešili.
Odpojování zákazníků bez smlouvy v praxi nastane za několik dnů až týdnů, tedy po velikonočních svátcích. Pro opětovné zprovoznění odběrného místa je podle ERÚ nutné, aby spotřebitel uzavřel smlouvu s novým dodavatelem energie. „V našich návrzích na úpravu energetického zákona řešíme právě to, aby lidé po ukončení DPI nepadali do neoprávněného odběru. Pokud by si včas nesehnali nového dodavatele, automaticky by přešli na standardní produkt,“ zmínil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Mohlo by vás zajímat
Mezi další návrhy ERÚ, které se týkají zákazníků zkrachovalých dodavatelů, patří například zpřesnění výpočtu věcně usměrňovaných cen DPI nebo nová pravidla pro stanovení a úhradu záloh. Návrhy v paragrafovém znění ERÚ předá do konce dubna ministerstvu průmyslu a obchodu, které by jej mělo zařadit do novely či nového energetického zákona.
ERÚ na svém webu uvedlo seznam všech padlých dodavatelů včetně termínu, do kterého musí lidé a firmy režim DPI opustit. Již 19. dubna končí tento náhradní režim dodávek elektrické energie pro zákazníky firmy Kolibřík energie. V dalších případech je zatím víc času, režim DPI zde končí od května do září.
(dtr)