INZERCE

Nizozemský větrný park Borselle III/IV těsně před dokončením v listopadu 2020. Ilustrační snímek. Foto: MHI Vestas Offshore Wind

Nord Stream přišel Německo draho, prioritou je nyní větrná energie v Baltském moři, připustila ministryně zahraničí

Německá energetická politika v oblasti Baltského moře byla velkým selháním, které bude nyní třeba napravit důsledným přechodem k větrné energii na moři, uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na Baltském fóru o větrné energii na moři v Berlíně.

Annalena Baerbocková dále uvedla, že to, že Německo trvalo na výstavbě plynovodu Nord Stream 2, který měl transportovat zemní plyn z Ruska, navzdory tomu, že sousedé v regionu tento projekt často odmítali, byla vážná chyba, která ho přišla draho.

„Oni měli pravdu a my jsme se mýlili,“ řekla Baerbocková a dodala, že Německo zaplatilo za každý metr krychlový ruského plynu tím, že se vzdalo své bezpečnosti „dvakrát a třikrát“ poté, co se obchod s plynem zastavil po ruském útoku na Ukrajinu.

Místo Nord Streamu by se nyní Německo mělo soustředit na budování větrných elektráren na moři v Baltském moři společně s partnerskými zeměmi.

„Každá větrná turbína je investicí do naší bezpečnosti,“ protože sníží „závislost na zemích, na které se nemůžeme vždy spolehnout,“ řekl Baerbocková.

Ministryně zahraničí upřesnila, že v Baltském moři existuje potenciál pro vybudování až 93 gigawattů (GW) výrobní kapacity větrných elektráren na moři. Upozornila ale, že to „nebude vůbec jednoduché“ a bude to vyžadovat masivní investice do infrastruktury a bezpečnosti, jak ukázaly útoky na plynovody Nord Stream v roce 2022.

Investice do větrné energie na moři „jsou nyní spojeny s otázkou bezpečnosti, kterou je třeba zohlednit v ceně“, uvedl Baerbock. Vyzvala, že stejné odhodlání, jaké Německo prokázalo při oddělování od ruských fosilních paliv, bude nyní zapotřebí k budování obnovitelných zdrojů energie, aby se toto oddělování stalo trvalým.

Německo se snažilo zintenzivnit spolupráci na společném využívání větrných elektráren na moři se sousedy v Baltském moři, kde ho jeho trvání na dnes již nefunkčním plynovodu Nord Stream 2 stálo mnoho diplomatického kapitálu. Německo sice patří mezi přední země v zavádění větrné energie na moři, ale naprostá většina jeho zařízení se nachází v Severním moři.

(nik)