INZERCE

Nobelova cena je udělována od roku 1901. Nese jméno vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Foto: Pixabay

Nobelovu cenu za ekonomii si letos rozdělili tři američtí bankéři. Díky nim svět pochopil fungování bankovního systému

Bývalý šéf americké centrální banky a další američtí ekonomové, Douglas Diamond a Philip Dybvig. To jsou laureáti letošní Nobelovy ceny za ekonomii. Všichni tři ve svých akademických pracích demonstrovali, proč a jak předcházet rozsáhlému kolapsu bankovního systému.

Nobelův výbor uvedl, že jejich práce ukázala, proč je zásadní vyhnout se kolapsu bank. „Významně zlepšili to, jak chápeme úlohu bank v ekonomice, zejména během finančních krizí, a také způsoby regulace finančních trhů,“ uvedl Nobelův výbor.

Ilustrace tří oceněných ekonomů. Zdroj: Nobel Prize Organization

Ben Bernanke

Bernanke je historicky prvním šéfem americké centrální banky, který Nobelovu cenu získal. Centrální banku USA vedl v době finanční krize let 2008 a 2009, kterou odstartoval pád investiční banky Lehman Brothers. Bernanke se poté stal z titulu své funkce ústřední postavou v procesu záchrany dalších bank a finančních institucí. Pomohl tak zabránit tomu, aby tehdejší krize přerostla do podoby velké hospodářské krize z 30. let.
„Ben Bernanke ve své práci z roku 1983 pomocí statistické analýzy a historických pramenů ukázal, že hromadná vybírání hotovosti vedla ke krachům bank a že to byl mechanismus, který změnil relativně běžnou recesi ve 30. letech ve velkou hospodářskou krizi, nejdramatičtější a nejtěžší krizi, kterou jsme v moderní historii zažili,“ řekl člen výboru John Hassler.

Douglas Diamond a Philip H. Dybvid

Druzí dva američní ekonomové ve svých pracích objasnili, proč jsou banky pro vyspělou tržní ekonomiku důležité, zároveň ale poukázali na jejich zranitelnost. Ta spočívá v rozporu, že banky přijímají na jedné straně vklady velkého množství střadatelů, kterým prakticky umožňují stálý přístup k úsporám, a zároveň poskytují dlouhodobé úvěry. V případě fám a dezinformací, kdy klienti začnou o solventnosti banky pochybovat, vznikne jev, který je v ekonomice označován jako „run na banku“. Tedy že střadatelé začnou své vklady okamžitě vybírat, což může způsobit bankrot banky, jako tomu bylo například u zmiňovaných Lehman Brothers.

Nobelova pamětní cena za ekonomii, oficiálně Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy, je na památku Alfreda Nobela udělována od roku 1968 spolu s ostatními Nobelovými cenami.
Fakticky se však o Nobelovu cenu nejedná, neboť nebyla zmíněna v Nobelově závěti. Zavedla ji až Švédská říšská banka u příležitosti 300. výročí svého vzniku.

Jana Bartošová