NKÚ zkontroluje peníze na protipovodňová opatření

Povodně. Zdroj fotografie: pixabay.com

Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstva zemědělství a životního prostředí rozdělovala peníze na protipovodňová opatření. Zkontroluje také peníze vynakládané na členství ČR v mezinárodních organizacích. Obě kontroly začnou v březnu. První akce má skončit v prosinci, druhá v lednu příštího roku. Úřad o tom informoval na webu.

Na protipovodňová opatření směřují peníze z národních i evropských zdrojů. Z domácích peněz šlo v letech 2015 až 2017 asi 1,2 miliardy korun. V operačním programu Životní prostředí je v současném programovém období připraveno pro ČR 7,9 miliardy korun. „Naše kontrola má ukázat například to, co rozdělované peníze přinášejí, jak je stát na možné povodně připraven, ale otázkou je i to, jak je nastaven systém spolupráce při povodních mezi organizacemi nebo jak příjemci podpory peníze využívali,“ uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Kontrola peněz na členství ČR v mezinárodních organizacích a s tím související činnosti bude první kontrolou NKÚ na toto téma. „Česká republika byla v době přípravy kontroly členem více než 450 mezinárodních organizací a členství v nich samozřejmě s sebou nese určité náklady,“ uvedl mluvčí. V letech 2014 až 2016 přesahovaly roční výdaje státního rozpočtu na příspěvky spojené se členstvím tři miliardy korun. V roce 2017 činily dokonce 4,8 miliardy korun.

Kontroloři při této akci zamíří nejen na ministerstvo zahraničních věcí, ale i na ministerstva školství, dopravy a obrany.

-čtk-